İstanbul'un finans sermayesi haritasında Galata hanları (1868- 1945)
The Galata hans on the map of the finance capital in İstanbul (1868-1945)
- Tez No: 287664
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kapitalist ilişkilerin gelişiminde finans sermayesinin uluslararasılaşma eğiliminin, İstanbul'un finans merkezi olan Galata'da yarattığı dönüşüme odaklanılmaktadır. Çalışmada Türkiye'nin kapitalistleşme süreci; Osmanlı İmparatorluğu'nun kapitalizme entegrasyon süreci olan 1838-1923 yılları arasında Birinci Entegrasyon Dönemi, ulus-devletin kuruluşu sonrasında kapitalist ilişkilerin kurumsallaşmaya başladığı 1923-1945 yılları arasında İkinci Entegrasyon Dönemi olarak ele alınmaktadır. Çalışmada Diyalektik Eleştirel Realizm Yöntemi kullanılarak, 1868-1945 yılları arasında çıkarılan Şark Ticaret Yıllıkları incelenmektedir. Galata hanlarında yer alan banker, tüccar, komisyoncu, banka, sigorta şirketleri ile dönemin önemli finans kurumları olan Galata Borsası, Dersaadet Ticaret Odası ve Tütün Rejisi'ne ait adresler Şark Ticaret Yıllıkları'ndan derlenerek, İstanbul'un finans sermayesi haritasının oluşturulması hedeflenmektedir. Galata hanlarından yola çıkarak oluşturulan finans sermayesi haritasında ele alınan birey ve kurumlar; uluslararasılaşma düzeyi, devlet ile ilişkisi ve Galata'daki mekânsal dağılımı bakımından analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation generated in Galata which is Istanbul's finance center by the finance capital?s inclination of internationalization in the development of Turkey?s capitalist relations will be focused. In this study Turkey?s capitalizing process is discussed as the First Integration Process which was Ottoman Empire?s process of integration to capitalism and was between 1838 and 1923 and, as the Second Integration Process which was the process when capitalist relations started institutionalizing after nation-state was established and was between 1923 and 1945. Oriental Trade Annuals published between 1868 and 1945 are analyzed using dialectic critical realism methodology. It is aimed at forming the map of Istanbul's finance capital through compiling the addresses of bankers, merchants, middlemen, banks and insurance companies which were located in Galata Public House and the Galata Exchange, Dersaadet Chamber of Trade and Tobacco Regie from Oriental Trade Annuals. Individuals and institutions discussed in the map of finance capital formed considering Galata Public House are analyzed in terms of institutionalization level, their relationship with state and spatial distribution in Galata.