Patellofemoral ağrı sendromu tanılı kişilerde mental imgeleme yeteneğinin değerlendirilmesi ve kinezyofobiyle olan ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of mental imagery ability in people with patellofemoral pain syndrome and its relationship with kinesiophobia
  1. Tez No: 818920
  2. Yazar: DİLEM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı patellofemoral ağrı sendromlu (PFAS) kişilerde imgeleme yeteneğini değerlendirmek ve kinezyofobi ile olan ilişkini incelemekti. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan, patellofemoral ağrı sendromu tanısı almış 25 birey (Ort±SS, yaş= 30.3±5.49 yıl) ile, asemptomatik 25 birey (Ort±SS, yaş= 27.4±2.73 yıl) katıldı. Kişilerin bilişsel fonksiyonlarını ölçmek için Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) testi uygulandı. Katılımcıların imgeleme yetenekleri Hareket İmgeleme Anketi-3 (HİA-3) ve Mental Kronometre Testi (MKT) ile ölçüldü. Her iki gruba kinezyofobi düzeylerini değerlendiren Tampa Kinezyofobi Anketi (TKA), fonksiyonel düzeylerini belirlemek adına Kujala Patellofemoral Skorlama Anketi (KPSA), ağrı seviyelerini ve felaketleştirme düzeylerini belirlemek adına da Görsel Analog Ağrı Skalası (GAS) ve Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) testleri uygulandı. HİA-3 testinin içsel, dışsal ve zihinsel imgeleme alt parametlerinde PFAS grubu diğer gruba göre daha yüksek, MKT'den ise daha düşük puanlar aldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the ability of imagery in people with patellofemoral pain syndrome (PFPS) and to examine its relationship with kinesiophobia. Twenty-five participants (X±SD, age= 30.3±5.49 years) with a diagnosis of patellofemoral pain syndrome who met the inclusion criteria and 25 asymptomatic participants (X±SD, age= 27.4±2.73 years) were included in the study. The Montreal Cognitive Assessment (MoCA) test was administered to measure the cognitive function of the individuals. The imagery abilities of the participants were evaluated by the Motion Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3) and the Mental Chronometer Test (MCT). Tampa Kinesiophobia Questionnaire (TKA) was applied to both groups to evaluate their kinesiophobia levels, Kujala Patellofemoral Scoring Questionnaire (KPSA) to determine their functional levels, Visual Analogue Pain Scale (VAS) and Pain Catastrophizing Scale (PAS) tests were applied to determine pain levels. The PFAS group got higher scores in all sub-parameters of MIQ-3 and lower scores from the MCT the than the other group.