Ekoloji-suç ilişkisi: Konya örneği
The Relationship between ecology and crime: A sample from Konya
  1. Tez No: 81895
  2. Yazar: FERHAN MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın konusu, Konya kentindeki suç/sapma davranışlarıdır. Amacı ise birbirlerinden farklı oranlarda suç/sapma davranışı barındıran mahalle yerleşim birimleri ile bu mahallelerde ikamet edenlerin özellikleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığını belirlemektir. Konya kentindeki ekoloji suç ilişkisini belirlemeye yönelen bu çalışmada, insan ekolojisinin genel ilkeleri ve temel kavranılan esas alınmaktadır. İnsan ekolojisi, belirli mekansal örüntü ve süreçler ile bu mekanda ikamet edenlerin ilişkileri arasında etkileşim olduğu genel ilkesini benimser. O, bu ilişkileri belirleyen yaş, cinsiyet, toplumsal köken, öğrenim düzeyi, meslek ve medeni durum üzerinde durur. Bunun yam sıra bu ilişkileri etkileyen kültür, ırk, ekonomi, önyargı, toplumsal örgüt ve kurum gibi kavramlarla ilgilenir.. Bu çerçevede, Konya kentinde yer alan Selçuklu, Karatay ve Meram ilçelerine bağlı 17 mahallede 500 hane reisine anket uygulandı. Birbirinden farklı oranda suç/sapma davranışı barındıran bu 17 mahallede ikamet eden hane reislerinin özellikleri belirlendi. Belirlenen bu özellikler ile ikamet edilen mahallenin suç/sapma davranışı oranı arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Sonuçta, birbirinden farklı oranda suç/sapma davranışı barındıran mahallelerde ikamet eden hane reislerinin bir çok özelliğinin birbirinden ayrıldığı gözlemlendi. Özellikle yüksek suç/sapma davranışı barındıran mahallelerde ikamet eden hane reislerinin orta ve düşük düzey suç/sapma davranışı oranına sahip mahallelerde ikamet eden hane reislerinden ayrıldığı bildirilebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the crime/deviance behaviours in Konya province. The aim of the research is to determine if there is a meaningful relationship between the areas showing different rates of crime/deviance from each others and the characteristics of the inhabitants in which they live. This study, aiming to determine the relationship between ecology and crime, is based on the general principles of human ecology and its basic concept. Human ecology adopts the general principle that there is an interaction between certain place- pattern, processes and the relationship among the dwellers of that area. Human ecology emphasizes on the concepts such as age, gender, social origin, level of education, occupation and marital status that determine these relationships. Besides, it also covers the concepts such as culture, race, economy, prejudice, social organization and institution. In this frame, a questionnaire has been applied to 500 head of households in 17 areas belonging to Meram, Karatay and Selçuklu provinces in Konya. The characteristic of these head of household, dwelling in these 17 areas showing different rates of crime/deviance behaviour from each others, have been determined. The relationship between the rate of crime/deviance of these dwelling areas and these determined characteristic have been assessed. As a result, it has been observed that a lot of characteristics of these head of households, dwelling in these areas, differ from each others as well. Furthermore, it can be said that the head of households, dwelling in the areas with a high rate of crime/deviance behaviour, differ from those dwelling in the areas with a low or average level of crime/deviance behaviour.