İlkokul 4. sınıf matematik dersinde işbirlikli öğrenme sonucunda kullanılan farklı ölçme tekniklerinin başarıyı ölçme düzeyine etkisi
The Effects of various assessment methods for measuring for measuring achievement in cooperative learning group at fourth grade elementary mathematics
- Tez No: 81896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. sınıf matematik dersinde işbirlikli öğrenme sonucunda kullanılan farklı ölçme tekniklerinin başarıyı ölçmedeki farklılıklarını belirlemektir. Araştırmada iki grup kullanılmıştır. Gruplardan birinde işbirlikli öğren me yöntemi uygulanırken, diğerinde alışılagelmiş öğretim sürdürülmüştür. Veriler her iki gruptaki öğrencilere çoktan seçmeli test, kısa cevaplı test, sözlü sınav ve genel yetenek testi verilerek elde edilmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır; 1. İşbirlikli öğretim yapıldıktan sonra elde edilen çoktan seçmeli test puanları ile kısa cevaplı test puanları karşılaştırıldığında, öğrencilerin başarı ölçü leri arasında manidar bir fark bulunmamıştır. 2. İşbirlikli öğretim yapıldıktan sonra elde edilen çoktan seçmeli test puanla rı ile sözlü sınav puanlan karşılaştırıldığında, sözlü sınavda öğrencilerin daha başarılı olduğu görülmüştür. 3. İşbirlikli öğretim yapıldıktan sonra elde edilen kısa cevaplı test puanları ile sözlü sınav puanları arasında sözlü sınav lehine manidar bir fark bulun muştur. 4. İşbirlikli öğretimin yapıldığı gruba uygulanan çoktan seçmeli test puanlan ile alışılagelmiş öğretimin yapıldığı gruba uygulanan çoktan seçmeli test puanlan arasında manidar bir fark bulunmamıştır 5. İşbirlikli öğretimin yapıldığı gruba uygulanan kısa cevaplı test puanları ile alışılagelmiş öğretimin yapıldığı sınıfa uygulanan kısa cevaplı test puanla rı arasında manidar bir fark bulunmamıştır. 6. İşbirlikli ve alışagelmiş öğrenme gruplarının sözlü sınav puanları karşılaş tırıldığında, iki grup arasında manidar bir fark görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine whether there are differences between various assessment methods for measuring achievement at fourth grade elementary mathematics. The research study has been carried out on two groups: These are cooparative and traditional teaching groups. The data in the research study were obtained by multiple choice test, short-answer test, oral test and gen eral ability test. The research finding can be summarized as follows: 1. After cooperative learning was used, there had been no significant differences between score of multiple choice test and score of short- answer test. 2. After cooperative learning was used, there had been significant different between score of multiple choice test and score of oral test. The oral test score had been higher than the multiple choice test. 3. After cooperative learning was used, the oral tests score had been higher than the short answer test score. 4. There had been no significant difference on achievement of multiple- choice test between cooparative learning and tradational learning groups. 5. There had been no significant difference on achievement of short answer test between cooparative learning and tradational learning groups. 6. There had been no significant difference on achievement of oral test between cooparative learning and tradational learning groups.