Rotator manşet yırtığı olan bireylerde telerehabilitasyon uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of telerehabilitation in individuals with rotator cuff tear
- Tez No: 818979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, parsiyel rotator manşet yırtığı olan hastalarda Telerehabilitasyon uygulaması ile yüz yüze rehabilitasyon uygulamalarını ağrı, eklem hareket açıklığı, kas aktivasyonu, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, emosyonel durum ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini karşılaştırmaktı. YÖNTEM: Rotator manşet yırtığı tanısı alan 44 kişi, Telerehabilitasyon Grubu (Grup 1; n=20) ve Yüz Yüze Rehabilitasyon Grubu (Grup 2; n=24) olmak üzere iki gruba randomize olarak ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik bilgileri“Olgu Değerlendirme Formu”ile kaydedildi. Eklem hareket açıklığı değerlendirmesinde gonyometre kullanıldı. Olguların ağrı değerlendirmesinde Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılırken, omuz kaslarının aktivasyonunun değerlendirmesinde, bir yüzeyel EMG sistemi olan Delsys Biometrics Datalite WS450 kullanıldı. Hastaların omuz bölgesi semptomları ve bu semptomların günlük fonksiyonlara etkisinin derecesi DASH (Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi) ve ASES Omuz Değerlendirme Formu kullanılarak değerlendirildi. Hastaların genel omuz fonksiyonlarının değerlendirmesinde Constant-Murley Skoru kullanıldı. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde SF-12, hasta memnuniyetinin değerlendirmesinde ise Global Değişim Ölçeği ve Telesağlık Memnuniyet Ölçeği kullanıldı. Hastaların anksiyete ve depresyon durunmları, Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ile değerlendirildi. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması, Grup 1 için 55,55±7,01 yıl, Grup 2 için ise 57,00±8,12 yıl olarak bulundu. Gruplar yaş, boy, vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi (BKİ) bakımından karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Her iki grupta da ağrı, eklem hareket açıklığı, kas aktivasyonu, omuz fonksiyonu, yaşam kalitesi, anksiyeteve depresyon skorlarında 8 hafta sonunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). TARTIŞMA: Yapılandırılmış çok yönlü egzersizler, hem yüz yüze hem de telerehabilitasyon yoluyla uygulandığında ağrı, eklem hareket açıklığı, kas aktivasyonu, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, emosyonel durumda iyileşme sağlamaktadır. Telerehabilitasyon, bir tele-sağlık uygulaması olarak fizyoterapist gözetimli rehabilitasyona alternatif olarak kullanılabilecek etkili bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study was to compare the effects of Synchronized Tele-Rehabilitation and face-to-face rehabilitation approaches in terms of pain, range of motion, muscle activation, functionality, quality of life, emotional state, and patient satisfaction in patients with partial rotator cuff tears. METHODS: Forty-four patients diagnosed with a rotator cuff tear were randomized into two groups, the Synchronized Telerehabilitation Group (Group 1; n=20) and the Face-to-Face Rehabilitation Group (Group 2; n=24). Demographic and clinical information of the patients were recorded with the“Case Evaluation Form”. Goniometer was used to evaluate the range of motion of the joint. Delsys Biometrics Datalite WS450, a superficial EMG system, was used to evaluate the activation of the shoulder muscles while the Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the pain of the cases. Shoulder symptoms of the patients and the degree of effect of these symptoms on daily functions were evaluated using DASH (Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire) and ASES Shoulder Evaluation Form. Constant-Murley Score was used to evaluate the general shoulder functions of the patients. SF-12 was used to assess quality of life, and the Global Change Scale and Telehealth Satisfaction Scale were used to assess patient satisfaction. Anxiety and depression states of the patients were evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). RESULTS: The mean age of the participants was 55.55±7.01 for Group 1 and 57.00±8.12 for Group 2. In the comparison of age, height, body weight, and body mass index (BMI), no statistically significant difference was found between the two groups (p>0.05).