Bir tasarım aracı olarak biyotaklidin kentin simgesi olan mega yapıların biçimlenişine olan etkisinin analizi
The analysis of the effect of biomimicry as a design tool on the formation of megastructures which is the symbol of the city
- Tez No: 819001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUĞ SAVAŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez kapsamında yapılan literatür araştırması sonucunda 'mega yapılar' ve 'biyotaklit' kavramlarıyla ilgili ayrı ayrı oldukça yayın varken iki kavramın birleşiminden oluşan bir kaynak bulunamamıştır. Mega yapı ve biyotaklit kavramları üzerinde farklı çalışmalar yapılsa da bu tez, iki kavramın kesişim noktasıdır. Literatürde biyotaklit tasarım yöntemi ile ilgili farklı sınıflandırmalar mevcuttur, bu sınıflandırmaların dışında, Vitruvius'un form, fonksiyon ve strüktür üçlemesinden yola çıkılarak yeni bir sınıflandırma tez kapsamında önerilmiştir. Bu tezde biyotaklit kavramının, mega yapı örnekleriyle incelenmesi ve bu kapsamda form, fonksiyon ya da strüktürel olarak yeni bir sınıflandırma önerisine göre doğadan nasıl öykündüklerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Biyotaklit tasarım yöntemi ile tasarlanan ve mega yapı unvanı almış farklı farklı yapılar vardır. Bu tezde hem doğadan öykünerek tasarlanan hem de bir şehri ya da ülkeyi temsil edip mega yapı olan 18 yapının incelenmesi tezin kapsamını oluşturmaktadır. Hem yazılı hem de görsel literatür çalışması yapılarak, biyotaklit ve mega yapın kavramının tanımı yapılmış, tarihsel gelişimi incelenmiş, kullanım alanları araştırılmış ve biyotaklit tasarım yöntemi ile tasarlanan mega yapılar, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemiyle irdelenmiştir. Keops Piramidi, La Sagrada Familia, Hoover Barajı, Batı Alman Pavyonu, Montreal 1967 ABD Pavyonu, Osaka 1970 ABD Pavyonu, Sidney Opera Binası, Waterloo Tren İstasyonu, Burj Al Arab, Eden Projesi, Taipei 101, Gherkin Swiss-Re Kulesi, Oita Stadyumu, Turning Torso, Pekin Ulusal Su Sporları Merkezi, Pekin Ulusal Stadyumu, Aldar Merkez Binası, Canton Televizyon Kulesi, bu tezin bulgularını oluşturmaktadır. Bulgular, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve ortaya çıkan sonuçlar, sonuç bölümünde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature researches shows that there are publications about megastructures and biomimicry however, any source consisting of the combination of the two concepts can't be found. In this thesis, it is aimed to examine the concept of bioimimicry with examples of megastructures and to reveal how they are imitated from nature. In the literature, there are different classifications regarding the biomimicry design method, apart from these classifications, a new classification has been proposed within the scope of the thesis, based on Vitruvius' trilogy of form, function and structure. It is aimed to examine the concept of biomimicry with examples of megastructures and to reveal how they are imitated from nature according to a new classification suggestion in form, function or structural. There are many structures designed with biomimicry. There are also many megastructures. Examining 18 structures, which are megastructures and inspired by nature, is the scope of the thesis. Both written and visual literature research was conducted. Biomimicry and megastructure has been defined, its historical development, areas of usage are researched and megastructures designed with biomimicry examined with descriptive analysis method. Pyramid of Cheops, La Sagrada Familia, Hoover Dam, German Pavillion, Montreal United State Pavillion, Osaka United States Pavillion, Sydney Opera House, Waterloo Train Station, Burj Al Arab, Eden Project, Taipei 101, Gherkin Swiss-Re Tower, Oita Stadium, Turning Torso, Beijing National Aquatics Centre, Beijing National Stadium, Aldar Headquarters Building, Canton Tower are chosen for the thesis as the findings. were analyzed and the results are stated in the conclusion section.