Faselya (phacelia tanacetifolia) bitkisinin silajının yem değerinin belirlenmesi
Determination of feed value of phacelia plant (phacelia tanacetifolia) silage
- Tez No: 819037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Faselya bitkisi arıların ihtiyacını karşılayabilecek nektar ve polen kaynağı oluşturabilen ender bir bitki olmasından dolayı arı otu olarak da adlandırılır. Aynı zamanda kaba yem gereksinimini de karşıla maktadır. Bu projenin amacı ruminant hayvan beslemede kullanılan faselya bitkisinin silajın yem değerine ve metan üretim potansiyeline etkisini belirlemektir. Silaj gruplarında 56 günlük silolama süresi sonunda kuru madde, ham protein, pH, ham kül, ham yağ, ham selüloz, ADF ve NDF düzeyleri tespit edilmiştir. Çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme ortası dönemde faselye silajının besin madde içerik değerleri KM 23-22.4 HP 16,3-13,7 HY 2,7-3,2 HK 9,5-9,7 ADF 34,2-35 NDF 41,1-48,5 olarak ölçülmüştür. Çiçeklenme öncesi dönemden çiçeklenme ortası döneme doğru ilerledikçe taze materyal içerisindeki ham protein miktarının azaldığı; ham yağ, kuru madde, ham kül, nötr deterjanda çözünmeyen lif, asit deterjanda çözünmeyen lif miktarlarının arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca yaptığımız çalışmadan çıkardığımız bir diğer sonuç itibariyle silajın pH değerinin düşük olması durumunda daha iyi kaliteye sahip olduğunu ve besin değerlerinin korunması açısından önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The bee plant is also called royal jelly because it is a rare plant that can create a source of nectar and pollen that can meet the needs of bees. It also meets the roughage requirement. The aim of this study is to determine the effect of the bean plant used in ruminant animal feeding on the silage feed value and methane production potential. Dry matter, crude protein, pH, crude ash, crude oil, crude fiber, ADF and NDF levels were determined in silage groups at the end of the 56-day ensiling period. Nutrient content values of bean silage before and during the flowering period KM 23-22.4 HP 16.3-13.7 HY 2.7-3.2 HK 9.5-9.7 ADF 34.2-35 NDF 41.1 It is measured as -48.5. As it progresses from the preflowering period to the mid-flowering period, the amount of crude protein in the fresh material decre ases; It was determined that the amount of crude oil, dry matter, raw ash, fiber insoluble in neutral detergent, fiber insoluble in acid detergent increased. In addition, another result of our study shows that if the pH value of the silage is low, it has better quality and is important in terms of preserving its nutritional values