Çukurova Bölgesi koşullarında yetiştirilen fazelya (Phacelia tanacetifalia bentham) bitkisinin balarısı (Apis mellifera l.) kolonilerin populasyon gelişimine, nektar ve polen toplama etkinliğine olan etkilerinin araştırı
  1. Tez No: 65281
  2. Yazar: ALİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE KUMOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Fazelya bitkisinin {Phacelia tanacetifolia Bentham) Çukurova Bölgesinde, halanlarının (Apis mellifera L.) koloni populasyon gelişimine, nektar ve polen toplama etkinliğine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu araştırmada, bitkinin çiçekte kaldığı süre içerisinde arı kolonilerinin anlı çerçeve sayıları (ad), yavrulu alan miktarları (cm2), koloni ağırlıkları (kg) ve toplanan polen miktarı (g) üzerine gözlemler yapılmıştır. Koloni populasyon gelişimi olarak kabul edilen ergin arı ile kaplı ortalama çerçeve sayısı 9 haftalık dönem için fazelya parseli yanındaki (0 m) kolonilerde 9.88±1.34 adet, fazelya parselinden 150 m uzaklıktaki kolonilerde 8.35±0.94 adet, fazelya parselinden 300 m uzaklıktaki kolonilerde 8.46±0.90 adet ve fazelya parseli sahasından 2500 m uzaktaki kontrol kolonilerinde ise 7.15±0.65 adet olduğu, bu araştırma gruplarında ortalama yavrulu alan miktarlarının sırasıyla 3395.14±496.4I cm2, 3138.05±480.14 cm2, 2910.95±426.23 cm2 ve 2255.08±334.44 cm2 olduğu, koloni ağırlıklarının ise sırasıyla 12.58±1.69 kg, 11.03±1.24 kg, 10.71±1.02 kg ve 8.45±0.51 kg olduğu saptanmıştır. Anlı çerçeve sayısı, yavru alanı miktarı ve koloni ağırlığı üzerine, kolonilerin fazelya bitkisi alanına olan uzaklığının etkisi önemli (P0.05) bulunmuştur. Araştırma gruplarından fazelya parseli alanında bulunan tüm arı kolonileri fazelya parselinden 2500 m uzaklıkta bulunan kontrol kolonilerine göre anlı çerçeve sayısı, yavru alanı miktarı ve koloni ağırlığı açısından oldukça fazla bir gelişme göstermişlerdir. Bu koloni grupları içerisinde fazelya parseli yanında (0 m) bulunan koloniler fazelya parseli alanında bulunan diğer an kolonilerine göre deneme sonunda ele alınan özellikler açısından en üst düzeye ulaşmıştır. 9 hafta boyunca polen tuzağı kullanılan arı kolonilerinden toplanan ortalama polen miktarları ise sırasıyla 16.19±2.84 g, 23.18±4.55 g, 17.39±3.47 g ve 11.74±3.78 g olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY The aim of this study was to determine the effect of Phacelia plant (Phacelia tanacetifolia Bentham) on the development of colony population, pollen and nectar gathering activities of honeybee {Apis mellifera L.) at the Çukurova Region. The Number of frames of bees, amount of brood area (cm2), colony weights (kgs) and amount of gathered pollen were observed during the flowering period. During 9 weeks period, the average numbers of frame covered with adult bees which is indicator of development of population have been determined on colonies at different distances such as 0, 150, 300 and 2500 m away from the phacelia plot, 9.88±34, 8.35±0.94, 8.46±0.90 and 7.15±0.65, respectively. Morever, average brood areas were found to be 3395.14±496.41,' 3138.05±480.14, 2910.95±426.23 and 2255.08±334.44 cm2 respectively; colony weights were found 12.58±1.69, 11.03±1.24, 10.7±1.02 and 8.45±0.51 kgs respectively. The effect of distances of colonies to the phacelia plot on number of frames of bees, brood area and colony weights was found significant (P0.05). Honeybee colonies at phacelia plots (0 m) have had more eminent development than control colonies at 2500 m distance in terms of number of frames of bees, brood area and colony weights. Colonies at phacelia plot have had reached top level in terms of tackling subjects among the other bee colonies, at the end of experiment.