Örtü bitkileri uygulamalarının Catherina şeftali çeşidinde verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of ground cover plants applications on yield and quality in Catherine peach variety
- Tez No: 887250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde konvansiyonel üretim biçimi yoğun olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ancak bu üretim beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Konvansiyonel meyve yetiştiriciliğinde abiyotik faktörler ile mücadele etmenin yeni yolları aranmakta ve bu amaç doğrultusunda da alternatif yöntemlerden biri olan; örtü bitkisi uygulamaları önem kazanmaktadır. Örtü bitkilerinin Catherina şeftali çeşidinde verim ve kalite özelliklerine etkisinin incelendiği bu araştırma; 2023 yılında Çanakkale Merkez İlçesine bağlı Kumkale mevkiinde yer alan şeftali bahçesinde yapılmıştır. Çalışmada kullanılan örtü bitkisi kombinasyonu (karışımı) içerisinde dokuz tür vardır. Bunlar; korunga (Onobrychis sativa), çayır üçgülü (Trifolium pratense L.), ak üçgül (Trifolium repens L.), yonca (Medicago sativa), İngiliz çimi (Lolium perenne), kolza (Brassica napus L.), yem bezelyesi (Pisum arvense L.), Macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) ve faselya (Phacelia tanacetifolia) türleridir. Araştırma sonucunda; Örtü Bitkisi Kombinasyonu uygulanan parsellerde meyve ağırlığı 190,3-243,53 g arasında, Kontrol'de ise 148,27-217,03 g arasında olduğu görülmüştür. Örtü bitkisi kombinasyonu uygulanan örneklerin kg başına düşen meyve sayısı 4,18 kg-1 iken Kontrol uygulamasında 5,16 kg-1 olarak tespit edilmiştir. Meyve eti sertliği değerleri uygulama yapılan parselde 0,43-1,77 kg/cm², Kontrol parselinde 0,69-2,76 kg/cm² aralığında değiştiği belirlenmiştir. Öte yandan SÇKM (Suda Çözünür Kuru Madde) değerinin uygulama parselinde %14,0-14,4 değerleri arasında, Kontrol parselinde ise %13,6-14,5 aralığında olduğu saptanmıştır. Uçucu aroma bileşenleri incelendiğinde33 adet bileşik v saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda en yüksek değere sahip uçucu aroma bileşikleri Hekzenal (213,59 μg/kg) ve 2-Hekzenal (180,02 μg/kg) olarak tespit edilmiştir. Örtü bitkilerinin bazı kalite kriterlerine olumlu yönde etkisi olduğu pearson korelasyon katsayıları ile gösterilmiş olup şeftali yetiştiriciliğinde örtü bitkisi kullanımı tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, conventional production methods continue to be widely used. However, these methods bring along many problems. In conventional fruit cultivation, alternative methods such as cover crop applications are being sought to combat abiotic factors in new ways. This study investigates the effects of cover crops on yield and quality characteristics of Catherina peach variety, conducted in 2023 in the Kumkale region of Çanakkale Central District, Turkey. The cover crop combination used in the study includes nine species: sainfoin (Onobrychis sativa), red clover (Trifolium pratense L.), white clover (Trifolium repens L.), alfalfa (Medicago sativa), perennial ryegrass (Lolium perenne), rape (Brassica napus L.), field pea (Pisum arvense L.), Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.), and phacelia (Phacelia tanacetifolia).According to the research findings, the fruit weight in plots where cover crop combinations were applied ranged from 190.3 to 243.53 g, whereas in the control plots, it ranged from 148.27 to 217.03 g. The number of fruits per kg was 4.18 in the plots with cover crop combinations compared to 5.16 in the control plots. Fruit firmness values ranged from 0.43 to 1.77 kg/cm² in the treatment plots and from 0.69 to 2.76 kg/cm² in the control plots. Additionally, soluble solid content (SSC) values were found to be between 14.0% and 14.4% in the treatment plots and between 13.6% and 14.5% in the control plots. Seventeen volatile aroma components were identified upon examining volatile aroma compounds. According to the analysis results, the highest values for volatile aroma compounds were found to be Hexenal (213.59 μg/kg) and 2-Hexenal (180.02 vii μg/kg).The positive effects of cover crops on certain quality criteria were supported by Pearson correlation coefficients, indicating that the use of cover crops in peach cultivation can be recommended.