Evaluation of important factors affect on management of highway projects
Karayolu projelerinin yönetimine etkisi olan önemli faktörlerin değerlendirilmesi vaka
  1. Tez No: 819044
  2. Yazar: MANAR MAHMOOD ALI AL-GHRAIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnşaatın farklı alanlarındaki profesyoneller, bir proje üzerinde birlikte çalışırken genellikle kaynaklarını ve becerilerini bir araya getirme ihtiyacı duyarlar. Potansiyel müşterileri, danışmanları ve yüklenicileri bu tür ayrıntılar konusunda dikkatli bir şekilde uyarmak da önemlidir. Bir bütün olarak inşaat sektörü, zayıf iletişimden çeşitli şekillerde olumsuz etkilenebilir. Projenin zaman çizelgesini, parasını, yasallığını, kalitesini ve hatta katılımcılarının güvenliğini tehlikeye atabilir. Verileri analiz etme ve derecelendirme süreci. Gecikmenin farklı nedenleri değerlendirilirken beşli önem dereceleri kullanılmıştır. Pilot uygulama için dört grubun her birinden toplam yirmi kişi seçildi ve araçların güvenilirliği Cronbach alfa kullanılarak belirlendi. Soruşturma, daha verimli bir şekilde organize edilebilmesi ve değişkenlerin anlamlı kategoriler halinde kategorize edilebilmesi için faktör analizine tabi tutulmuştur. Müşteri, danışman ve yüklenicinin her biri, analizin kendi ayrı aşamalarına katıldı. Yeterli örneklem sayısının olup olmadığını belirlemek için KMO ve Bartlett testleri yapılmış ve bulgular faktör analizi yapabilmek için ön koşul olan değişkenlerin karşılıklı bağımlılık ve korelasyon sergilediğini göstermektedir. PCFA değişkenlerinin neden olduğu gecikmenin türünün tek örneği etkisinin ölçülebilmesi için çoklu bir regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi durumunda, katsayı, bağımlı değişkende, bağımsız değişkenler içindeki her üniter değişiklikle meydana gelen orantılı değişimi temsil eder.
Özet (Çeviri)
Professionals in different fields of construction often need to pool their resources and skills while working together on a project. It is also important to carefully alert prospective clients, consultants, and contractors to such details. The construction industry as a whole may be negatively impacted by poor communication in a number of ways. It may endanger the project's timeline, money, legalities, quality, and even the safety of its participants. The process of analyzing the data and rating them. When evaluating the different reasons for the delay, significance scales with five points were used. For the pilot testing, a total of twenty people from each of the four groups were selected, and the reliability of the instruments was determined using Cronbach's alpha. The inquiry was factor analyzed so that it could be more efficiently organized, and the variables could be categorized into meaningful categories. The customer, the consultant, and the contractor each participated in their own separate stages of the analysis. The KMO and Bartlett tests were performed to determine whether or not there was a sufficient number of samples, and the findings indicate that the variables exhibit interdependence and correlation, which is a prerequisite for conducting factor analysis. A multiple regression analysis has been carried out so that the one-of-a-kind impact of the lag caused by PCFA variables may be quantified. In the case of regression analysis, the coefficient represents the proportional alteration in the dependent variable that takes place with each unitary modification within the independent variables.