Mimarlıkta modernist ütopya fikrinin güncel kent bağlamında okunması: Louıs Kahn'ın Bangladeş millet meclisi tasarımı ve dakka
Reading the idea of modernist utopia in architecture within current urban context: Louis Kahn's design of the Bangladesh national assembly building and dhaka
  1. Tez No: 819059
  2. Yazar: NURULLAH NURULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL REHA KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Mimarlık tarihinde öneme sahip belirli anıtsal yapılar tarihsel bağlamlarındaki işlevlerinin yanı sıra sembolik boyut kazanarak zaman içerisinde ait oldukları coğrafya, uygarlık veya ülkelerin simgeleri haline gelmektedir. Mısır piramitleri, Kolezyum, Eyfel Kulesi ve Sidney Opera Binası bu nitelikleri kazanmış yapılar için ilk akla gelen örneklerdendir. ABD'li mimar Louis Kahn'ın tasarımı olan başkent Dakka'daki Bangladeş Ulusal Meclis Binası da bu kapsamda değerlendirilebilir. Tasarımlarındaki üstün nitelikler ile 20. yüzyıl mimarlığında önem kazanan Kahn, mimarlığa ilişkin yerel ve tarihsel verileri özgün bir yaklaşım ile yorumlayan bir tasarımcı olarak genelde evrenselci, ütopyacı ve fütürist bir çizgiye oturan ana akım modern hareketten farklılıkları ile gündeme gelir. Bangladeş Millet Meclis Binası da Kahn'ın olgun döneminin bir ürünü olarak 20. Yüzyıl mimarlık tarihinde kanonik bir konuma sahiptir. Bu çalışma, ütopyacı düşünceyi Kahn ile dışında tutulduğu ana akım modernizm için ortak bir motivasyon kaynağı olarak yorumlamaktadır. Meclis binasının tasarımındaki öngörülerin ütopyacı düşünce ile ilişkisi ve bu öngörülerin yapının performansındaki karşılıkları sorgulanmaktadır. Çalışmanın temel amacı mimarlık tarihi yazımında genel olarak kentsel çevresinden kopuk bir şeklide sembolik ve arkitektonik gücü açısından ele alınan bir tasarımı içerisinde inşa edildiği kentin günümüze dek uzanan gelişimindeki sosyal, kültürel ve ekonomik bağlamı içerisinde tartışmak, yeniden okumak ve bu bağlamdaki güncel durumuna dair tespitleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Certain monumental structures that are significant in the history of architecture have acquired a symbolic dimension in addition to their functional dimensions in their historical contexts and have evolved into symbols of the geography, civilization, or countries to which they belong over time. The first structures that come to mind that have acquired these features are the Egyptian pyramids, the Colosseum, the Eiffel Tower, and the Sydney Opera House. The Bangladesh National Assembly Building in the capital city of Dhaka, which was designed by the American architect Louis Kahn, can also be evaluated in this context. Kahn, who rose to prominence in 20th-century architecture due to the superior qualities of his designs, distinguishes himself from the mainstream modern movement, which generally adopts a universalist, utopian, and futuristic line, as a designer who interprets local and historical data pertaining to architecture in a distinctive manner. The Bangladesh National Assembly Building, a product of Kahn's mature period, also holds a canonical place in the architectural history of the 20th century. This study interprets utopian thought as the driving force behind conventional modernism, from which Kahn was excluded. The relationship between the predictions in the design of the parliament building and utopian thought, as well as their counterparts in the performance of the building, are questioned. The primary objective of the study is to discuss and reread a design, which is generally considered in terms of its symbolic and architectonic power in architectural historiography, within the social, cultural, and economic context of the development of the city that has been built up to the present day, and to reveal the conclusions about its current situation within this context.