Kadın futbolcularda sekiz hafta boyunca uygulanan farklı kontrast kuvvet antrenman metotlarının performans çıktısına etkisi
The effect of different contrast strength training methods applied of 8 weeks on the performance of female footballers
  1. Tez No: 819070
  2. Yazar: ALPER ÇIKIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kadın Futbolcularda Sekiz Hafta Boyunca Uygulanan Farklı Kontrast Kuvvet Antrenman Metotlarının Performans Çıktısına Etkisi Öğrencinin Adı: Alper ÇIKIKCI Amaç: Kadın futbolcuların 8 haftalık süreç içerisinde futbol antrenmanları ile birlikte uygulanan iki farklı kontrast antrenman modelinin, atletik performans çıktılarına etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Türkiye Futbol Federasyonu Kadınlar Süper liginde oynayan, 29 kadın futbolcu, iki ayrı gruba ayrılarak A ve B antrenman grubunu oluşturmuşlardır. Her iki antrenman grubu da hem agonist hem de antagonist kontrast antrenmanlarını haftada 2 defa ve 4 hafta süresince olacak şekilde uygulamışlardır. İki grupta antrenmanlara başlamadan önce, Maksimal sprint sürati, drop jump, counter movement jump, squat jump, pro agility,10 ve 30 m sprint testlerini gerçekleştirmişlerdir. İki grupta dördüncü haftanın sonunda ara testlerini olup agonist ve antagoist olan modelleri değişmişler ve 4 hafta sonunda tekrar bu testler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Contrast Strength Training Methods Applied of 8 Weeks on the Performance of Female Footballers Student Name, Surname: Alper ÇIKIKCI Objective: To investigate the effect of two different contrast training models applied in combination with soccer training on athletic performance outcomes of female soccer players over an 8-week period. Materials and Methods: Twenty-nine female soccer players, playing in the Women's Super League of the Turkish Football Federation, were divided into two groups A, and training group B. Both training groups practiced both agonist and antagonist contrast training twice a week for 4 weeks. Maximal sprint speed, drop jump, counter movement jump, squat jump, squat jump, pro agility, 10 and 30 m sprint tests were performed in both groups before starting the training. At the end of the fourth week, the two groups performed the interim tests at the end of the fourth week and the agonist and antagonist models were changed and these tests were performed again at the end of 4 weeks.