Psoriasis hastalarında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının klinik bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lifestyle and nutritional habits and clinical findings in psoriasis patients
- Tez No: 819077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAYA ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmaya 01.11.2021-01.11.2022 tarihleri arasında 18-65 yaş arası, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş, psoriasis tanısı alan 250 hasta ve 145 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Bir sosyodemografik veri formu hazırlanarak katılımcıların yaşı, cinsiyeti, boyu, vücut ağırlığı, medeni hali gibi veriler kaydedildi. Psoriasisin klinik alt tipi, başlangıç yaşı, hastalığın süresi, aile öyküsü, kullanılan tedavi, kronik hastalık öyküsü gibi bilgiler kaydedildi. Egzersiz alışkanlıkları Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi soruları (IPAQ) ile değerlendirildi. Beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesinde DSÖ'nün beslenme kılavuzundaki tanımlamalar esas alınarak, hastaların yağ, sebze-meyve, kırmızı et ile tuz tüketimi sorgulandı. Diyet özellikleri, glisemik indekse göre sınıflandırılmış yiyeceklerin alımı hakkındaki bilgiler sorgulanarak kaydedildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PSQI) ile yaşam kalitesi Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) ile değerlendirildi. Psoriasis hastalarında kontrol grubuna göre azalmış fiziksel aktivite saptandı. Psoriasis hastalarında kontrol grubuna göre düşük sebze meyve tüketimi ve yüksek tuz tüketimi alışkanlığı izlendi. Yüksek et tüketimi ve düşük sebze meyve tüketimi olan hastalarda psoriasisin erken yaşlarda başladığı izlendi. Psoriasis şiddeti ile beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, çekirdek tüketimi arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. Psoriasis hastalarında PSQI skoru kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Psoriasis süresi ve psoriasis başlangıç yaşı ile PSQI arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Psoriasis hastalarında azalmış fiziksel aktivite ve buna bağlı obezitede artış, kötü beslenme alışkanlıkları ve uyku bozuklukları sık izlenmektedir. Psoriasis hastalarında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, hastalığın kontrol altına alınması ve hastalık şiddetinin gerilemesinde etkili olabileceği görülmüştür. Fiziksel aktivite, beslenme alışkanlıkları ve uyku bozukluklarının psoriasis hastalarına etkilerini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Between 01.11.2021-01.11.2022, 250 psoriasis patients between the ages of 18-65 and age and gender matched, 145 healthy volunteers were included in this study. A sociodemographic data form was prepared and demographic data such as age, gender, height, body weight, marital status were recorded. Information such as the clinical subtype of psoriasis, age of onset, duration of the disease, family history, the treatments used, history of chronic diseases were recorded. Exercise habits were evaluated by International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) questions. Based on the definitions in the WHO's dietary guidelines, the patients' fat, vegetable-fruit, red meat and salt consumption were questioned in the evaluation of their eating habits. Dietary characteristics, information about the intake of foods classified according to the glycemic index were recorded. Sleep quality was evaluated by Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and quality of life by Dermatology Quality of Life Index (DYKI). Decreased physical activity was detected in psoriasis patients compared to the control group. Low vegetable and fruit consumption and high salt consumption habits were observed in psoriasis patients compared to the control group. It was observed that psoriasis started earlier in patients with high meat consumption and low vegetable fruit consumption. A positive correlation was detected between severity of psoriasis and white bread, white rice, white sugar and nuts consumption. The PSQI score was found to be higher in psoriasis patients compared to the control group. A statistically significant relationship was found between psoriasis duration and psoriasis onset and PSQI. Decreased physical activity and related increase in obesity, poor eating habits and sleep disorders are frequently observed in psoriasis patients. It has been shown that regulating lifestyle and eating habits in psoriasis patients can be effective in controlling the disease and reducing the severity of the disease. More studies are needed to determine the effects of physical activity, eating habits, and sleep disorders on psoriasis.