Adolesan seboreik dermatit hastalarında beslenme alışkanlığının ve fiziksel aktivitenin hastalık şiddetine etkisi
The effect of nutritional habits and physical activity on disease severity in adolescent seborrheic dermatitis patients
  1. Tez No: 986063
  2. Yazar: OZAN CAN YARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MÜJDE KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, başta akne ve psöriazis olmak üzere kronik inflamatuar deri hastalıklarında, yüksek glisemik indeksli diyetler, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalar gibi pro-inflamatuar beslenme alışkanlıklarının, sistemik inflamasyonu artırarak hastalığı şiddetlendirebileceği gösterilmiştir. Fiziksel aktivitenin, sitokinler üzerindeki düzenleyici etkileri ve oksidatif stresi azaltıcı etkilerinin inflamatuar deri hastalıklarının seyrini olumlu etkileyebileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, psikolojik stresin SD alevlenmelerinde önemli bir tetikleyici olduğu bilinmektedir. Fiziksel aktivite, stres yönetimine katkıda bulunarak dolaylı yoldan SD şiddetini azaltabilir. Ancak, adolesan SD hastalarında fiziksel aktivite düzeyi ile hastalık şiddeti arasındaki doğrudan ilişki, standardize edilmiş bir şekilde araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, adolesan ve genç erişkin seboreik dermatit (SD) hastalarında beslenme alışkanlıkları (ABAKL) ve fiziksel aktivite düzeylerini (UFAA) sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak ve bu faktörlerin hastalık şiddeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran 62 seboreik dermatit hastası ve yaş-cinsiyet açısından eşleştirilmiş 62 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek için Adolesan Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Listesi (ABAKL), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanıldı. Hastaların klinik şiddeti Seboreik Dermatit Alan Şiddet İndeksi (SEDASI) ile hesaplandı. İstatistiksel analizde; hasta ve kontrol grupları beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri açısından karşılaştırılırken, hasta grubu ayrıca kendi içerisinde bu faktörlerin hastalık şiddeti ile ilişkisi açısından analiz edildi. Seboreik dermatit hastalarının fiziksel aktivite düzeylerinin (UFAA), sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p=0,015). Beslenme alışkanlıkları (ABAKL) açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,223). Ancak SD hastaları kendi içinde değerlendirildiğinde, beslenme skoru iii ile hastalık şiddeti (SEDASI) arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir korelasyon saptandı (rho=-0,46, p<0,001). Çok değişkenli regresyon analizinde beslenme alışkanlıklarının hastalık şiddetini yordayan bağımsız ve anlamlı bir faktör olduğu görüldü (p=0,001). Fiziksel aktivite düzeyi ile hastalık şiddeti arasında doğrudan bir ilişki saptanmazken, beslenme skoru yüksek olan hastaların fiziksel aktivite düzeylerinin de daha yüksek olduğu belirlendi. Çalışmamız, seboreik dermatit hastalarının sağlıklı yaşıtlarına göre daha sedanter bir yaşam tarzına sahip olduğunu göstermektedir. Gruplar arasında beslenme alışkanlıkları benzer olsa da, hastalar arasında sağlıklı beslenme davranışının artması hastalık şiddetinin azalmasıyla ilişkilidir. Bu bulgular, seboreik dermatit yönetiminde medikal tedavinin yanı sıra beslenme düzeni ve fiziksel aktiviteyi içeren yaşam tarzı değişikliklerinin de tedavi planına dahil edilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been demonstrated that pro-inflammatory dietary habits—such as high glycemic index diets, saturated fats, and processed foods—can exacerbate disease severity in chronic inflammatory skin conditions, particularly acne and psoriasis, by increasing systemic inflammation. Evidence suggests that physical activity may positively influence the course of inflammatory skin diseases through its regulatory effects on cytokines and its capacity to reduce oxidative stress. Furthermore, psychological stress is known to be a significant trigger for Seborrheic Dermatitis (SD) exacerbations; thus, physical activity may indirectly mitigate SD severity by contributing to stress management. However, the direct relationship between physical activity levels and disease severity in adolescent SD patients has not been investigated in a standardized manner. The objective of this study was to compare the nutritional habits and physical activity levels of adolescent and young adult SD patients with healthy controls and to determine the impact of these factors on disease severity. The study included 62 patients with seborrheic dermatitis presenting to the Dermatology and Venereology outpatient clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, along with 62 age- and sex-matched healthy volunteers. Demographic data of the participants were recorded. Nutritional habits were assessed using the Adolescent Food Habits Checklist (AFHC)*, and physical activity levels were determined using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)**. Clinical severity in patients was calculated using the Seborrheic Dermatitis Area and Severity Index (SEDASI). Statistical analysis involved comparing the patient and control groups regarding nutritional habits and physical activity levels, while the patient group was further analyzed for the relationship between these factors and disease severity. Physical activity levels (IPAQ) of seborrheic dermatitis patients were found to be statistically significantly lower than those of the healthy control group ($p=0.015$). No significant difference was observed between the patient and control groups in terms of v nutritional habits (AFHC) ($p=0.223$). However, when SD patients were evaluated within the group, a moderate, negative, and significant correlation was detected between nutritional score and disease severity (SEDASI) ($rho=-0.46$, $p<0.001$). Multivariate regression analysis revealed that nutritional habits were an independent and significant predictor of disease severity ($p=0.001$). While no direct relationship was established between physical activity levels and disease severity, it was determined that patients with higher nutritional scores also exhibited higher levels of physical activity. Our study demonstrates that patients with seborrheic dermatitis lead a more sedentary lifestyle compared to their healthy peers. Although nutritional habits were similar between groups, increased healthy eating behaviors among patients were associated with reduced disease severity. These findings suggest that lifestyle modifications, including dietary regulation and physical activity, should be incorporated into the treatment plan alongside medical therapy in the management of seborrheic dermatitis.