Bireyselleştirilmiş testler ile grup testlerinin sınav kaygısı bakımından karşılaştırılması
The Comparisons of the computerized self adaptive testing and group testing in terms of test anxiety
- Tez No: 81909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Bireyselleştirilmiş Yetenek Testi ile Grup Yetenek Testi sınav kaygısı bakımından karşılaştınlmıştır. Bireyselleştirilmiş test ve grup testi sayısal yetenekle sınırlandırılmıştır. Araştırma 1996-1997 Öğretim Yılı'nda Özel An Fen Lisesinde, toplam 100 lise 1. sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Öğrenciler, matematik basan puan ortalamaları ve standart sapmaları ile matematik dersine yönelik tutum puan ortalamaları ve standart sapmaları bakımından denk ellişer kişilik iki gruba ayrılmışlardır. Bu gruplardan birincisine (Grup A) Bireyselleştirilmiş Sayısal Yetenek Testi, ikincisi (Grup B) Grup Sayısal Yetenek Testi verilmiş ve takiben Sınav Kaygısı Envanteri uygulanmıştır. Bu iki tip testi alan öğrencilerin smav kaygısı düzeylerinde anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmanın verileri Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ve t testi ile analiz edilmiştir. Manidarlık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda iki ayn test tipi (Bireyselleştirilmiş ve Grup) ile öğrencilerin sınav kaygısı arasında manidar bir fark bulunmuştur. Bu farkın bireyselleştirilmiş test alan öğrencilerin lehine olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sayısal yetenek düzeyleri ile sınav kaygılan arasında olumsuz yönde ve düşük bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this research, the Computerized Self Adaptive Testing and Group Testing were comparted in terms of test anxiety. Computerized Adaptive Testing and Group testing were limited by numerical ability. The research was carried out in 1996-1997 academic year at Private An High School of Science and on the first-grade 100 students. Students have been diveded into two matched groups consisting of 50 members in terms of mathematics achievement score means and standart deviation and mathematics attitude score means and standart deviation. The first group (Group A) has been administered Computerized Self Adaptive Testing where as the second group (Group B) has been given Group Testing. Students have been asked to fill in test anxiety inventory when they finish the tests. It has been studied to find out whether there is a significant difference on the students' test anxiety level taking these two types of tests. Data were analyzed by using Pearson-Moment Carrelation Coefficient and t test. Significance level was accepted as 0.05. As a result of the analyses, a significant difference has been found between two different test types and students' test anxiety it has been observed that this difference is for the benefit of students taking Computerized Self Adaptive Testing. A negative and weak relationship has been found out between students' numerical ability level and test anxiety.