Zihinsel engelli çocuklara kırmızı, sarı, büyük, daire, üçgen, uzun, bir tane, iki tane ve kalın kavramlarını kazandırmada açık anlatım yöntemiyle sunulan bireyselleştirilmiş kavram öğretim materyalinin etkililiği
- Tez No: 18754
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, -renk (kırmızı ve sarı), büyük, şekil (daire ve üçgen), uzun, sayı (bir tane ve iki tane) ve kalın kavramlarında- Eşleme Aracı'nda eşleme ön koşul davranışlarını yerine getiren zihinsel engelli çocukların, renk, büyük, şekil, uzun, sayı ve kalın kavramlarında Kavram Ölçü Araçları'nda belirlenen performans düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan“Açık Anlatım Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş Kavram Öğretim Materyali”nin, bu kavramların alt amaçlarının gerçekleştirilmesinde ve çocuklarda gerçekleşen alt amaçların sürekliliğinde etkili olup olmadığını belirlemektedir. Araştırmanın deseni tek-denek deneysel desenlerinden dönüşümlü sağaltımlar desenidir. Bu araştırmanın deneklerini, 1989-1990 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihinsel Engelliler Eğitim ve Araştırma Birimi'nde bire-bir öğretim devam eden öğrencilerle, 1990-1991 öğretim yılında Zihinsel Engelliler Eğitim ve Araştırma Birimi'ne zihinsel engelli oldukları için başvuran öğrencilerden, renk, büyük, şekil, uzun, sayı ve kalın kavramlarında eşleme düzeyinde oldukları anlaşılan 11 öğrenciden 6'sı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için, zihinsel engelli öğrencilerin renk, büyük, şekil, uzun, sayı ve kalın kavramlarında performans düzeylerini belirlemek amacıyla Kavram Ölçü Araçları geliştirilmiştir. Kavram ölçü Araçları ele alınan kavramın öğretim öncesi, öğretimden hemen sonra ve izleme aşamasında olmak üzere üçer kez ayrı oturumlarda uygulanmıştır. Öğrencilerden herbirine kavramlar“Açık Anlatım Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş Kavram Öğretim Materyali”ve“Geleneksel Yöntemle Sunulan Kavram Öğretim Materyali”ile dönüşümlü olarak sunulmuştur. Kavram öğretimine, üç öğrenciye“Açık AnlatımYöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş Kavram Öğretim Materyali”ile başlanırken, diğer üç öğrenciye de“Geleneksel Yöntemle Sunulan Kavram öğretim Materyali”ile başlanmış ve izleyen kavramın öğretiminde materyaller değiştirilerek sunulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları,“Açık Anlatım Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş Kavram öğretim Materyali”nin, farklı öğrencilerde ve farklı kavramların öğretimde etkili olduğu izlenimini vermektedir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research-on the concepts of colours (red and yellow), big, shape (circle and triangle), long, number (one and two) and thick-it was aimed to determine whether“the Individualized Concept Teaching Material”, which was prepared taking into account the level of performance of the mentally retarded children on the Concept Measurement Devices, in relation with the concepts mentioned above, and persented in“Deductive Approach”, was effective in implementation and constancy of the subaims regarding the concepts of clour (red and yellow), big, shape (circle and triangle), long, number (one and two) and thick. The desing of the reseach is Alternating Treatments Desing which is one of the Single-Subject Desings. The students who were attending, in 1989-1990, the Unit of Research and Education of the Mentally Retarded at the Education Faculty of Anadolu University, and six of the eleven mentally retarded children who appeared to be at the matching level on the concepts of colour, big, shape, long, number and thick, and applied for the same unit for the academic year 1990-1991, constituted the subjects of the research. In order to collect the data for the research, Concept Measurement Devices were developed for the purpose of establishing the level of performance of the mentally retarded students on the concepts of colour, big, shape, long, number and thick. Concept Measurement Devices were used in three separate sessions; before teaching the ralated concepts, immediately after teaching them, and during observation phase. The concepts were tought to each student, by turns, in“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”and in“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”. Three IVsubjects started to learn the concepts in“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”, whereas the other three subjects were taught in“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”. In the following sessions, the materials were presented to the subjects interchangeably. For the analysis of data collected in the reseach,“graphic display”was used. The results are as follows : As a result of teaching the concepts, red, yellow, big, circle, triangle, long, one, two and thick in“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”the subaims of the concepts were implemented with each of the students. On the other hand, the subaims of the concepts were not achieved when the students were tought in“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”. Even though the subjects were replaced wiht each other in various sessions, the same results were achieced in general. So it may be cocluded that“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”is more effective in concept teaching. The fact that the concepts were tought to each of the subjects in both“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”and“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”supports the idea that the former approach is more effective than the latter one.“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”was found to be effective in teaching each of the concepts concerned.“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”was not found to be effective in teaching each of the related concepts.It was observed that the changes occurred in the subaims of the concepts, as a result of teaching in“Individualized Concept Teaching Material presented through Deductive Approach”, had continued even after a period of one to fourteen weeks. The level established in the subaims of the concepts taught in“Concept Teaching Material presented through Traditional Method”remained same even after one to fourteen weeks. VI