Gazete sahipliğinin editoryal bağımsızlık ve kurumsal aidiyet üzerindeki etkileri: 'Gazetecilerin Gazetesi' 9 eylül örneği
The effects of newspaper ownership structure on editorial independence and corporate belonging: The case of 9 eylul 'The Journalists' Newspaper'
- Tez No: 819091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin iktisadi işletmesi olan 9 Eylül gazetesinin çoğulcu ve profesyonel gazetecilerden oluşan sahiplik yapısının editoryal bağımsızlığa ve çalışanların kurumsal aidiyet algısına ne yönde etki ettiğini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada veriler, 7 yönetim kurulu üyesi/gazeteci ve 7 fiili olarak çalışan gazeteci olmak üzere toplam 14 gazeteciyle derinlemesine görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yüz yüze görüşme yapılarak toplanan veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın başlıca üç önemi bulunmaktadır. İlk olarak basın sektöründe sahiplik yapısıyla istisnai bir örnek oluşturan 9 Eylül gazetesiyle ilgili literatürde herhangi bir inceleme yapılmamıştır. İkinci olarak literatürde basın işletmelerinin sahiplik yapısı ve editoryal bağımsızlık ilişkisi, profesyonel gazetecilerin yönetiminde olan bir gazete üzerinden incelenmemiştir. Üçüncü olarak basın işletmelerinin sahiplik yapısı ile kurumsal aidiyet arasındaki ilişki, henüz bir araştırmaya konu edilmemiştir. Bu bakımdan çalışma, sayılan gerekçeler itibariyle diğer çalışmalardan ayrılmaktadır ve bu yönüyle araştırmanın literatüre katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the effects of the pluralistic and professional journalists' ownership structure of 9 Eylül newspaper, the economic enterprise of İzmir Journalists Association, on the editorial independence and the perception of corporate belonging of the employees. In the study, data were collected from a total of 14 journalists, 7 of whom are members of the board of directors/journalists and 7 of whom are employee journalists, via in-depth interviewing. The data collected through face-to-face interviews were analyzed by the method of thematic analysis. The study is important in three main aspects. First of all, there is no analysis in the literature regarding the 9 Eylül newspaper, which sets an exceptional example with its ownership structure in the press sector. Secondly, the relationship between the ownership structure of the press enterprises and the editorial independence has never been examined in the literature through a newspaper under the management of professional journalists. Thirdly, the relationship between the ownership structure of press businesses and corporate belonging has not been the examined yet. For the reasons mentioned above, this study differs from other studies and will contribute to the literature.