Bir üniversite hastanesi araştırma görevlilerinin birinci derece yakınlarını mamografiye yönlendirme durumları
Situations of a university hospital research officers directing the first degree relatives to mamography
- Tez No: 819092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİN BİRİNCİ DERECE YAKINLARINI MAMOGRAFİYE YÖNLENDİRME DURUMLARI ÖZET Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinin birinci derece yakınlarını mamografiye yönlendirme durumlarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca yüz yüze gerçekleştirilecek olan anket aşamasından sonra araştırma grubunda meme kanseri tarama farkındalığı oluşup oluşmadığının belirlenmesi de amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 228'i kadın, 167'si erkek toplam 395 araştırma görevlisi ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri ve mamografiye ilişkin bilgileri tarafımızca hazırlanan anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Katılımcıların meme kanserine yönelik korku düzeylerini belirlemek amacıyla Meme Kanseri Korku Ölçeği (MKKÖ) uygulandı. Katılımcıya anket tarihinden 2 hafta sonra WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj ile ulaşıldı ve birinci derece kadın yakınlarına mamografi yaptırmasını hatırlatma durumu soruldu. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programı ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama ± standart sapma (X±SS), medyan (M), minimum (min), maksimum (max) ve kartiller arası uzaklık değerleri olarak verildi.
Özet (Çeviri)
SITUATIONS OF A UNIVERSITY HOSPITAL RESEARCH OFFICERS DIRECTING THE FIRST DEGREE RELATIVES TO MAMOGRAPHY ABSTRACT Aim: In this study, it is aimed to determine the status of directing the first degree relatives of research assistants working in a university hospital to mammography. Materials and Methods: This study was carried out with a total of 395 research assistants, 228 of whom were women and 167 were men. The sociodemographic data of the participants and their information on mammography were applied by face-to-face interview technique using a questionnaire prepared by us. The Breast Cancer Fear Scale (MKKÖ) was applied to determine the fear levels of the participants towards breast cancer. The participant was contacted via WhatsApp 2 weeks after the survey date and was asked to remind their first-degree female relatives to have a mammogram. The obtained data were evaluated with the statistical package program IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA). Descriptive statistics were given as number of units (n), percent (%), mean ± standard deviation (X±SD), median (M), minimum (min), maximum (max) and interquartilene distance values. A p value of