11-14 yaş yüzücülerde pilates egzersizlerinin yüzme hızına ve seçilmiş bazı fiziksel performans parametrelerine etkisi
The effect of pilates exercise on swimming speed and some selected physical performance parameters in swimmers aged 11-14
  1. Tez No: 819103
  2. Yazar: EMİNE ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11-14 yaş grubu yüzme sporcularına uygulanan pilates egzersizlerinin yüzme hızı ve bazı seçilmiş fiziksel performans parametrelerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Çanakkale ilinde aktif olarak yüzme antrenmanlarına katılan 20 erkek gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Kesitsel tipteki araştırma ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel tasarıma sahiptir. Araştırmada kontrol grubu rutin yüzme antrenmanlarına devam ederken deney grubu ise yüzme antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süresince haftada 2 gün mat pilates egzersizleri yapmıştır. Araştırmanın başında ve sonunda kulaç uzunluğu; vücut ağırlığı, boy uzunluğu ölçümleri alınmış ve beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. Performans ölçümleri olarak şınav, esneklik, el kavrama kuvveti, dikey sıçrama yüksekliği, denge ölçümü ve 50 m serbest stil yüzme dereceleri alınmıştır. Araştırmada veriler normal dağılım göstermediği için istatistiksel analizlerde Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde şınav, esneklik, el kavrama kuvveti, dikey sıçrama yüksekliği ve kulaç uzunluğu parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu; BKİ, denge testi ve 50 m serbest stil yüzme derecelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonucunda 50 m yüzme derecesinde iyileşme kaydedilmesine rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak bu araştırmada yüzme antrenmanlarına ek olarak yapılan pilates egzersizlerinin yüzme sporcularının kas kuvveti ve esnekliğini geliştirdiği, ancak serbest stil yüzme hızı üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of pilates exercises applied to 11-14 age group swimmers on swimming speed and some selected physical performance parameters. 20 male volunteer male athletes who actively participated in swimming training in Çanakkale participated in the research. The cross-sectional research has an experimental design with pre-test and post-test control groups. In the study, while the control group continued their routine swimming training, the experimental group did mat pilates exercises 2 days a week for 8 weeks in addition to swimming training. Stroke length at the beginning and end of the study; body weight and height measurements were taken and body mass index (BMI) was calculated. Push-ups, flexibility, hand grip strength, vertical jump height, flamingo balance measurement and 50 m freestyle swimming degrees were taken as performance measures. Since the data did not show normal distribution in the study, Wilcoxon paired-sample test was used for statistical analysis. When the research findings are examined, there is a statistically significant difference in push-up, flexibility, hand grip strength, vertical jump height and stroke length parameters; It was determined that there was no statistically significant difference in BMI, balance test and 50 m freestyle swimming degrees. In addition, although there was an improvement in 50 m swimming degree as a result of the research, it was found that the difference was not statistically significant. As a result, in this study, it was concluded that pilates exercises in addition to swimming training improved the muscle strength and flexibility of swimming athletes, but did not have an effect on freestyle swimming speed.