Site selection and investment analysis of solar powered electric vehicle charging station in the city of İstanbul
İstanbul'da güneş enerjili elektrikli araç şarj istasyonu yer seçimi ve yatırım analizi
- Tez No: 819105
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sürdürülebilir bir gelecek yaratma amacı kapsamında küresel ölçekte birçok otorite tarafından benimsenen fosil yakıt kullanımının azaltılması hedefine paralel olarak elektrikli araç kullanımı artmaya başlamış ve önümüzdeki yıllarda Türkiye'de daha da yaygınlaşması beklenmektedir. Ancak elektrikli araç şarj istasyonlarının (EVCS) yaygınlığı elektrikli araç alımında tüketici iştahını doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu açıdan bakıldığında ulaşımda elektrifikasyona geçişin en sorunsuz şekilde yapılabilmesi için Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul'un alt yapı olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, mevcut imkanlar değerlendirildiğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin otopark hizmeti veren iştiraki olan İSPARK A.Ş.'nin bu geçiş için büyük bir fırsat olduğu görülmektedir. İstanbul'daki mevcut otoparklar arasında, EVCS'lerin kurulumu için ağırlıklı Öklid mesafesine dayalı yaklaşım (WEDBA) ile yer seçimi ve sıralaması yapılmıştır. Güneş enerjisinden elektrik üreten bir EVCS'nin, yani fotovoltaik şarj istasyonunun (PVCS), akıllı yedek sistem olarak mikro rüzgar türbinleriyle kurulmasının fizibilitesi, 150 otopark arasında incelenmiştir. Potansiyel güneş enerjisi verimliliği ve rüzgarın ortalama yoğunluğu dikkate alınarak, 3 DC şarj istasyonu güç senaryosunun her biri için otoparklar sıralanmıştır. Bu uygulamanın sonuçlarına göre PVCS yatırımının 2023-2030 yılları arasındaki potansiyel maliyetleri ve getirileri 3 farklı senaryoda incelenmiş ve şarj istasyonunun güç seçimine yön verecek net bugünkü değer, iç verim oranı ve geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the goal of reducing the use of fossil fuels, adopted by many authorities on a global scale within the scope of creating a sustainable future, the use of electric vehicles has started to increase, and it is expected to become more widespread in Türkiye in the upcoming years. However, the prevalence of electric vehicle charging stations (EVCSs) is a factor that directly affects consumer appetite. From this perspective, to make the transition to electrification in transportation in the smoothest way, the city of Istanbul, which is the most populous city of Türkiye, should be prepared in terms of infrastructure. In this study, when the avail-able opportunities are evaluated, ISPARK, the subsidiary of Istanbul Metropolitan Municipality that provides parking services, is seen as a great opportunity for this transition. Among the existing parking lots in Istanbul, a site selection and ranking are made with weighted Euclidean distance-based approach (WEDBA) to install EVCSs. The feasibility of installing an EVCS that generates electricity from solar energy, i.e., photovoltaic charging station (PVCS), with micro wind turbines as an intelligent backup system, is examined among 150 parking lots. Considering the potential solar energy productivity and the mean density of the wind, parking lots are ranked for each of the 3 DC charging station power scenarios. According to the results of this application, potential costs and returns between 2023 and 2030 of the PVCS investment are examined in 3 different scenario and net present value, internal rate of return and payback period are calculated for guiding the power selection of the charging station.