GIS based solar pv power plants site selection: A case study in Ankara
Güneş enerji santralleri için CBS tabanlı yer seçimi: Ankara ili örneği
- Tez No: 897052
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET COŞKUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada hızla artan nüfus ve gelişen sanayi, enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün daha da artırmaktadır. Yenilenemez enerji kaynaklarının hem sınırlı hem de çevreye zararlı olması, artan enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasını zorunlu hale getirmiştir. Fosil kaynakların kullanımına bağlı olarak artan küresel ısınma, dünyayı yaşanamaz bir yer haline getirebilir. Son zamanlarda bu yönde artan endişeler, hükümetleri yenilenebilir enerji politikalarına yönelmeye teşvik etmektedir. Türkiye de enerji alanında dışa bağımlı bir ülkedir ve bu durum hem enerji üretim maliyetini artırmakta hem de enerji arz güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Ancak Türkiye, konumu ve elverişli coğrafyası nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir ülkedir. Özellikle güneş enerji potansiyeli oldukça yüksektir. Bu elverişli koşullar göz önüne alındığında, güneş enerjisine yapılacak yatırımlar sadece mevcut dışa bağımlılığı azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye olan zararı da minimum seviyeye indirecektir. Güneş enerjisine yapılacak yatırımlar ekonomik, yasal ve çevresel koşulları da beraberinde getirmektedir. Bu koşulların yatırım öncesinde doğru değerlendirilmesi ve Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacak alanların analiz edilerek uygun kriterlerin belirlenmesi çok önemlidir. Türkiye Güneş Enerji Potansiyeli Atlası'nda güneş radyasyonundan en fazla faydalanabilecek alanlar gösterilse de, bu kriter bir GES için tek başına yeterli değildir. GES kurulacak alanın her açıdan değerlendirilmesi, GES'den alınacak verimi maksimum seviyeye çıkaracaktır. Bu çalışmada, Ankara ili içerisinde GES kurulacak alanlar için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak uygun ve uygun olmayan yerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ankara ilinin seçilmesinde, Türkiye'nin ikinci en büyük şehri olması ve yüksek enerji ihtiyacı etkili olmuştur. GES kurulacak alanlar için ekonomik, çevresel ve en fazla verim alınabilecek yer seçimine yönelik kriterler literatür taraması yapılarak ve uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin ağırlıklandırılması, uzman görüşleri yardımıyla Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Analitik Hiyerarşik Yöntem (AHY) kullanılarak yapılmıştır. Daha sonra ağırlıklı kriterler CBS kullanılarak bölgenin GES yer seçimi için uygun alanları gösterir uygunluk haritası elde edilmiştir. Uygunluk haritasının analizine göre Ankara ilinin tamamı için sonuçlar; %4,4 hiç uygun değil, %15 uygun değil, %36,6 orta uygun, %42 çok uygun ve %2 çok uygun şeklinde değerlendirilmiştir. Uygunluk haritası kullanılarak daha önce Google Earth programı aracılığı ile bulunan ve sayısallaştırılarak çalışmaya eklenen 103 adet GES analiz edilmiş ve bunlardan 9 adet çok uygun, 60 adet uygun, 33 adet orta uygun ve 1 adet uygun değil olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing population and developing industry worldwide are increasing the demand for energy every day. The fact that non-renewable energy sources are both limited and harmful to the environment has made it necessary to meet the increasing energy demand from renewable energy sources. The increasing global warming due to the use of fossil fuels may make the world an uninhabitable place. Recently, rising concerns in this direction have led governments to turn to renewable energy policies. Turkey is also a country dependent on foreign energy sources, which not only increases the cost of energy production but also jeopardizes energy supply security. However, Turkey is rich in renewable energy resources due to its advantageous geographical location and favorable climate conditions. Especially, the solar energy potential is quite high. Considering these favorable conditions, investments in solar energy will not only reduce the existing foreign dependency but also minimize environmental damage. However, investments in solar energy bring along a series of economic, legal, and environmental conditions. It is crucial to accurately evaluate these conditions before investment and to determine suitable criteria by analyzing the areas where Solar Power Plants (SPP) will be established. Although the Solar Energy Potential Atlas of Turkey shows the areas that can benefit the most from solar radiation, this criterion alone is not sufficient for an SPP. Evaluating the suitability of the criteria for the area where the SPP will be established and assessing the area from all aspects will maximize the efficiency obtained from the SPP. In this study, it is aimed to determine the suitable and unsuitable areas for establishing SPPs within the province of Ankara by using Geographic Information Systems (GIS). The selection of Ankara province as the study area was influenced by its status as the second-largest city in Turkey in terms of population and its high energy demand due to its current production and consumption capacity. Criteria for the selection of the most economically, environmentally, and efficiently suitable locations for establishing SPPs were determined through literature review and expert opinions. The weighting of the determined criteria was done using the Analytic Hierarchy Process (AHP), one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods, with the help of a survey requiring expert opinions. Subsequently, a suitability map showing the suitable areas for SPP site selection in the region was obtained using GIS. According to the analysis of the suitability map for the entire province of Ankara, the results were evaluated as 4.4% not suitable, 15% unsuitable, 36.6% moderately suitable, 42% highly suitable, and 2% very highly suitable. Using the suitability map, 103 SPPs, which were previously identified and digitized using Google Earth, were analyzed and evaluated as 9 very highly suitable, 60 suitable, 33 moderately suitable, and 1 unsuitable.