Endüstri meslek lisesi birinci sınıf öğrencilerinin meslek derslerindeki akademik başarı puanları ile kendini değerlendirme envanterinden elde ettikleri 'genel akademik yetenek' ve 'mekanik ilgi' puanları arasında
The research of the relation between academical success scores and general academic skills in the branch lessons and mechanical interest scores which gained from 'kendini değerlendirme envanteri' in the industrial high
- Tez No: 81911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
« I ÖZET Araştırma, Ankara İli endüstri meslek liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin akademik basan puanlan, genel akademik yetenek ve mekanik ilgi puanlan arasındaki ilişkileri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara İli'nde endüstri meslek liselerinin birinci sınıflannda 1997-98 öğrenim yılında öğrenim gören öğrenciler olarak belirlenmiştir. Örneklemi ise, araştırma kapsamında bulunan liselerdeki seçkisiz olarak seçilen birer lise birinci sınıf şubesinden oluşturulmuştur. Öğrencilerin akademik başanlanna ilişkin puanlan okul idaresinden, genel akademik yetenek ve mekanik ilgi puanlan ise, Kuzgun'un (1995) geliştirdiği Kendini Değerlendirme Envanteri 'nin (K.D.E) öğrencilere uygulanması ile elde edilmiştir. Akademik basan puanlan ile genel akademik yetenek ve mekanik ilgi puanları arasındaki ilişki düzeyi, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısının hesaplanması ile elde edilmiştir. Bu korelasyon katsayılannın manidarlığını sınamak için ise“t”testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgulan ışığında aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin, akademik başanlan ile sözel yetenekleri arasında manidar bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır.XaL 2. Araştırma kapsamındaki 17 gruptan 6'sında akademik basan ile sayısal yeteneğin ilişkili olduğu, diğer 1 1 grupta ise ilişkili olmadığı saptanmıştır. Manidar ilişki veren bölümler ise; elektronik, elektrik ve telekomünikasyon bölümleridir. 3. Akademik basan ile şekil-uzay ilişkileri yeteneği, araştırma kapsamındaki 17 grubun 14'ünde manidar düzeyde ilişkili olmadığı, sadece 3 grupta manidar ilişki olduğu saptanmıştır. 4. Araştırma kapsamındaki 17 gruptan 1 6'sında akademik basan ile mekanik ilgi puanlan arasında manidar ilişki olmadığı saptanmıştır. Araştırmanın kapsamı ve sınırlılıklan çerçevesinde elde edilen veri ve bulgulardan çıkanlan genel sonuç, araştırmaya katılan öğrencilerin çok küçük bir bölümü manidar sonuçlar verse de grubun tamamına yakınında akademik başarı ile genel akademik yetenek ve mekanik İlgilerinin birbiri ile ilişkili olmadığı şeklindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the level of the relation between academic achievement, general academic skills and mechanical interest points of the student at the industrial high schools in Ankara. The universe of this study is the students in first class at the in Industrial High Schools of instructional period of 1997-98 in Ankara. The sample has been built class of the high schools randomize selected. The academic achievement scores of the that students have been obtained from the management of that schoolls, the general academic skills and mechanic interest scores have been obtained from an application of“Kendini Değerlendirme Envanteri (KDE) of Kuzgun (1995)”to students. The level of the relation of the academic achievement scores and general academic skills and mechanic interest scores have been obtained from the calculation of the Pearson Product Moments Correlation Coefficient. The“t”test has been used to test the significance of these correlation coefficients. The following results have been obtained: 1. It has been determined that there is no significant relation between academic achievement and verbal skills of all students in this study. 2. It has been determined that there is a relation between academic achievement and numerical skills in the 6 groups of 17 and no relation in the other 1 1 groups. The branches which give significant relation are electronics, electrics and the communications departments.IV 3. It has been determined that the academic achievement and figural-space skills have given no significant relation in the 14 of the 17 groups but significant relation in 3 groups. 4. It has been determined that there is no significant relation between academic achievement and mechanic skill pints in 16 groups of 17 groups at this study. The general results of this study: It has been determined that academic achievement and general academic skills and mechanic interests are not related in whole group even a small part of the students participated the study gives significant results.