Adölesan pelvis kırıklı hastalarda tedavi sonuçlarının spinopelvik parametrelerle ve klinik sonuçlarla değerlendirilmesi
Assessment of treatment outcomes in adolescent patients with pelvic fractures using spinopelvic parameters and clinical results
  1. Tez No: 819113
  2. Yazar: MURAT BOZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Adölesan pelvis kırıkları nadir görülen kırıklardır. Sıklıkla yüksek enerjili yaralanmalarla birlikte görülür. Pediatrik pelvik kırıklarının tedavisindeki amaç; mekanik olarak stabil bir pelvis elde etmektir. Konservatif tedavinin instabil ve deplase pelvis travmalarında uzun dönem fonksiyonel sonuçlarının kötü olduğu görülmektedir. Çalışmamızın amacı adölesan pelvis kırıklarının tedavi sonrası fonksiyonel sonuçlarını incelemektir. Spinopelvik parametreler, her iki grupta (konservatif ve cerrahi tedavi) tedavi sonrası 6. ayda karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 10-18 yaş arası adölesan pelvis kırığı nedeniyle level 1 travma merkezimize başvuran hastalar dahil edildi. 28 hasta cerrahi, 32 hasta konservatif olarak tedavi edildi. Çalışmamız retrospektif başlangıçlı prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya katılan hastaların demografik verilerinin yanı sıra eşlik eden ek sistem patolojileri kaydedildi. Her iki grubun fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmek için spinopelvik parametre ölçümü yapıldı. Hastaların klinik sonuçlarını değerlendirmek için bacak uzunluk farkı değerlendirildi. Politravma hastaları oldukları için hastaların geliş serum laktat seviyeleri, ilk 24 saat Hb düşüş miktarları ve kan transfüzyon miktarları değerlendirildi. ISS ve pelvis AIS skorları ayrıca hesaplandı. Bulgular: Çalışma süresi boyunca toplam 60 hasta tedavi edildi. Hastaların ortalama yaşı 14,5±2,5 idi. Spinopelvik parametrelerden, pelvik oblisite, pelvik torsiyon, lordotik açı ve koronol imbalans değerleri ölçüldü; gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Adolescent pelvic fractures are rare injuries often associated with high-energy traumas. The goal of treatment for pediatric pelvic fractures is to achieve mechanical stability of the pelvis. It has been observed that conservative treatment yields poor long-term functional outcomes in cases of unstable and displaced pelvic injuries. The aim of our study is to examine the functional outcomes of adolescent pelvic fractures after treatment. Spinopelvic parameters were compared in both groups (conservative and surgical treatment) at 6 months post-treatment. Materials and Methods: Patients between the ages of 10 and 18 years with adolescent pelvic fractures who presented to our level 1 trauma center were included in the study. Out of 60 patients, 28 underwent surgical treatment, while 32 were managed conservatively. This study follows a retrospective inception-prospective design. Demographic data of the participating patients, as well as any accompanying associated systemic injuries, were recorded. Spinopelvic parameters were measured to assess the functional outcomes of both groups. Due to their polytrauma status, the development of serum lactate levels, the amount of hemoglobin decrease within the first 24 hours, and the quantity of blood transfusions were evaluated. Injury Severity Score (ISS) and Pelvic Abbreviated Injury Scale (AIS) scores were also calculated. Results: Throughout the study period, a total of 60 patients received treatment. The mean age of patients was 14,5±2,5. Regarding the measurement of spinopelvic parameters, including pelvic obliquity, pelvic torsion, lordotic angle, and coronal imbalance values, no statistically significant differences were noted between the groups (p>0.05).