Term gebelı̇klerde fetal bı̇akromı̇al çap ı̇le makrozomı̇ ı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı
Evaluation of the relationship of fetal biacromial diameter and macrosomia in term pregnancy
  1. Tez No: 819114
  2. Yazar: ASLIGÜL METİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ANIK İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, makrozomi öngörüsü için fetal biakromial çapın ultrasonografik ölçümünü değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu prospektif çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne doğum için başvuran ardışık miadında (37-42 gebelik haftası) toplam 169 gebe dahil edildi. Katılımcılar doğum ağırlıklarına göre 4000g ve üzeri doğum yapanlar makrozomik grup ve 4000g altında doğum yapanlar makrozomik olmayan grup olarak ikiye ayrıldı. Gruplar arasında demografik özellikler, ultrasonografik biyometrik ölçümler, biakromial çap ölçümleri, doğum ve doğum sonrası verileri karşılaştırıldı. Makrozomiyi öngörmede biakromial çapın en iyi cutoff değerini değerlendirmek için ROC eğrisi analizi yapıldı. Bulgular: Toplam 169 hastanın 46 (%27,2) tanesinde makrozomik doğum meydana geldi. Çalışma grubundaki yaş ortalaması 28,71±6,00, vücut kitle indeksi ortalaması 31,09±5,20 ve son adet tarihine göre hesaplanan gebelik hafta ortalaması ise 39,22±0,98 olarak bulundu. Gruplar arası yaş ve VKİ değerleri birbirine benzer bulundu. Ortalama doğum kilosu ise 3616,41±457,58 gram olarak bulundu. Her iki grupta benzer sezaryen oranları bulundu. Biakromial çap makrozomi grubunda 146,19±9,38mm ortalama ile anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Makrozomi öngörmede biakromial çapın ROC analizi değerlendirilmesinde, 140,50 mm cut-off değerinde %67 duyarlılık ve %76 özgüllük, 139,50 mm cut-off değerinde ise %87 duyarlılık ve %69 özgüllük saptandı. Sonuç: Fetal biakromial çapın sonografik ölçümü, fetal makrozomiyi öngörmek için yeni, basit ve kullanışlı bir yöntem gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to assess the ultrasonographic measurement of fetal biacromial diameter for the prediction of macrosomia. Materials and Methods: A total of 169 pregnant women in consecutive term (37-42 weeks of gestation) who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital for delivery were included in this prospective study. Participants were divided into two groups according to their birth weight as those who gave birth 4000 gr and above as the macrosomic group and those who gave birth below 4000 gr as the nonmacrosomic group. Demographic characteristics, ultrasonographic biometric measurements, biacromial diameter measurements, birth and postnatal data were compared between the groups. ROC curve analysis was performed to evaluate the best cut-off value of biacromial diameter in predicting macrosomia. Results: Macrosomic delivery occurred in 46 (27.2%) of 169 patients. The mean age in the study group was 28.71±6.00, the mean body mass index was 31.09±5.20, and the mean week of gestation calculated according to the last menstrual period was 39.22±0.98. Age and BMI values between the groups were found to be similar. The mean birth weight was found to be 3616.41±457.58 grams. Similar cesarean rates were found in both groups. Biacromial diameter was found to be significantly higher in the macrosomia group with a mean of 146.19±9.38 mm. ROC analysis of the biacromial diameter in predicting macrosomia had 67% sensitivity and 76% specificity at the 140.50 mm cut-off value, and 87% sensitivity and 69% specificity at the 139.50 mm cut-off value. Conclusion: The sonographic measurement of fetal biacromial diameter appears to be a new, simple, and useful method for predicting fetal macrosomia.