Hayvansal atıklardan hidroliz yöntemi ile elde edilen aminoasitlerin broiler diyetlerinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of availability of aminoacids obtained from hydolysis by animal tissues i̇n broiler diets
  1. Tez No: 819125
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK KELEMENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kelemençe, M.B. Hayvansal Atıklardan Hidroliz Yöntemi İle Elde Edilen Amino Asitlerin Broiler Diyetlerinde Kullanım Olanaklarının Araştırılması. İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Hayvan Besleme ve Belenme Hastalıkları Anabilim Dalı Doktora Tezi. İstanbul, 2023. Bu tezde içme sularına farklı dozlarda sıvı amino asit ilavesinin broiler performansı, su tüketimi, karkas ağırlıkları, randımanları ile bazı kan parametreleri üzerine etkileri ve bu etkide diyet ham protein düzeylerinin rolü incelenmiştir. Hayvan deneyinde Ross 308 ırkı 189 adet günlük broiler civcivden faydalanılmıştır. Hayvanlara verilen diyetler başlangıç ve büyütme dönemleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Deneme grupları sıvı amino asit ilavesine göre üç gruba, diyet ham protein düzeyine göre üç gruba olmak üzere; 3X3 toplam 9 gruptan oluşturulmuştur. Deneme 35 gün sürmüştür. Çalışmada 14.
Özet (Çeviri)
Kelemence, M.B. Investigation of the availability of Amino Acids obtained from hydrolysis by animal tissues in broiler diets. İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Postgraduate Education Institution, Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases PhD Thesis. İstanbul, 2023. In this thesis, the effects of adding different doses of liquid amino acids to drinking water on broiler performance, water consumption, carcass weight and efficiency and some blood parameters and the role of dietary crude protein levels in this effect has been investigated. In this animal experiment, 189 day-old broiler chicks of Ross 308 were used. The diets given to the animals were prepared separately for the beginning and raising periods. Experimental groups were divided into three groups according to liquid amino acid addition, and three groups according to dietary crude protein level; 3X3=9 groups in total. The experiment lasted for 35 days.