Ortodontik tedavi görmüş hastalarda pulpa taşı oluşumunun incelenmesi
Assessment of pulp stone formation due to orthodontic movement of maxillary first molars
  1. Tez No: 819128
  2. Yazar: ÖZGE SÖYLEYİCİ ALPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI, ÖĞR. GÖR. NEVİN KAPTAN AKAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavilerini tamamlamış hastalardan oluşan bir örneklemde, pulpa kalsifikasyonlarının prevalansını tanımlamak ve pulpa odası kalsifikasyonlarının varlığı ile cinsiyet, ortodontik tedavi süresi ve maksiller birinci molar dişlerin hareket yönü arasındaki ilişkileri bildirmektir. Bu retrospektif çalışmada Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda 2013-2022 yılları arasında ortodontik tedavileri tamamlanmış hastalara ait 7076 adet panoramik ve sefalometrik radyografi değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 200 hastaya ait (Erkek=%43,5 Kadın=%56,5) görüntü seçildi ve araştırmaya dahil edildi. Pulpa taşlarının tespiti için hastaların tedavi öncesi ve sonrası panoramik radyografileri incelendi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Kategorik değişkenlerin gruplara göre karşılaştırılmasında Ki-kare testi, Yates düzeltmesi ve Fisher's Exact testleri kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrası grupları karşılaştırmak için McNemar testi kullanıldı. Gözlemci içi uyum Kappa test istatistiği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to evaluate the prevalence of pulpal calcifications and to investigate the relationship between the presence of pulp chamber calcifications, gender, duration of orthodontic treatment, and the direction of movement of the maxillary first molars in a sample of patients who have completed their orthodontic treatment at Kocaeli University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics. The panoramic images of 200 patients (Man=43.5% Woman=56.5%) who applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry between 2013-2022 were retrospectively analyzed. A total of 7076 panoramic and cephalometric images were examined; 200 of these had met the criteria for inclusion in the study. Pre- and posttreatment panoramic radiographs of the patients were examined to identify pulp stones. The data were analyzed with IBM SPSS V23. Chi-square test, Yates correction and Fisher's Exact tests were used to compare categorical variables according to groups. McNemar test was used to compare groups before and after treatment. Intra-observer agreement was evaluated with the Kappa test statistic.