Parkinson hastalarında manyetik rezonans görüntülemesi kullanılarak beyin sapının morfometrik olarak degerlendirilmesi
Morpometric evaluation of the brainstem using magnetic resonance imaging in parkinson patients
- Tez No: 819127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HATTAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmamızda, Parkinson hastalığında manyetik rezonans görüntülemesi kullanılarak beyin sapının morfometrik olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Bu çalışmaya, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Ocak 2018 ile Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran ve klinik olarak Parkinson hastalığı (PD) tanısı alan, düzenli ilaç kullanım öyküsü bulunan 50 yaş üstü 100 hasta dahil edilmiştir (Grup 2= Hasta). Bu hastalar, klinik olarak Parkinson tanısı olmayan acil servise baş ağrısı şikayetiyle başvuran radyolojik görüntülemelerinde patoloji izlenmeyen 100 hasta ile karşılaştırılmıştır (Grup 1= Sağlıklı). Hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet), mezensefalon ön arka çapı-alanı, pons ön arka çapı-alanı, mezensefalonun ponsun alanına oranı, substansia nigra kalınlığı, serebral krus genişliği ve interpedinküler mesafe ölçümleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 100 hasta ve 100 sağlıklı birey olmak üzere toplamda 200 birey dahil edildi (%57.5'i, n=115 erkek). Çalışmamızda yaş ortalaması 64.1±9.6 bulunmuştur. Grup 1'deki bireylerin mezensefalon ön-arka çapı ortalaması 0.99±0.09 cm, Grup 2'deki bireylerin ortalaması ise 1.05±0.16 cm olarak bulunmuştur. Hasta grubunda (grup 2) mezensefalon ön-arka çapı daha yüksek saptanmıştır ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.001). Grup 1'deki bireylerin pons ön-arka çapı ortalaması 2.11±0.13 cm, Grup 2'deki bireylerin ortalaması ise 2.17±0.17 cm olarak bulunmuştur. Hasta grubunda (grup 2) pons ön-arka çapı daha yüksek saptanmıştır (p=0.003). Mezensefalon alanı Grup 1'de ortalama 1.72±0.27 cm2, Grup 2'de ise ortalama 1.65±0.29 cm2 olarak bulunmuştur (p=0.058).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate the brain stem morphometrically in Parkinson's disease using magnetic resonance imaging. Materials and Methods: This study included 100 patients over 50 years of age who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital between January 2018 and January 2021 and were diagnosed with Parkinson's disease (PD) clinically and had a history of regular drug use (Group 2= Patient). These patients were compared with 100 patients who were clinically not diagnosed with Parkinson's disease (Group 1= Healthy). The sociodemographic characteristics of the patients (age, gender), anteroposterior diameter-area of the mesencephalon, anteroposterior diameter-area of the pons, ratio of the area of the mesencephalon to the pons, thickness of the substantia nigra, width of the cerebral crus and interpeduncular distance measurements were retrospectively evaluated. Results: A total of 200 individuals, including 100 patients and 100 healthy individuals, were included in our study (57.5% of them, n=115, were male). The average age in our study was found to be 64.1±9.6. The average anteroposterior diameter of the mesencephalon in individuals in Group 1 was 0.99±0.09 cm, and the average in individuals in Group 2 was 1.05±0.16 cm. A higher anteroposterior diameter of the mesencephalon was found in the patient group (group 2) and this difference was statistically significant (p=0.001). The average anteroposterior diameter of the pons in individuals in Group 1 was 2.11±0.13 cm, and the average in individuals in Group 2 was 2.17±0.17 cm. A higher anteroposterior diameter of the pons was found in the patient group (group 2) (p=0.003). The average area of the mesencephalon in Group 1 was 1.72±0.27 cm2, while in Group 2 it was 1.65±0.29 cm2 (p=0.058).