Koklear implant kullanıcısı yetişkinlerde bellek işlevlerinin değerlendirilmesi ve spektral çözünürlük ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of memory functions in adult cochlear implant users and investigation of their relationship with spectral resolution
  1. Tez No: 819148
  2. Yazar: SAFİYE SENA NALBANT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bellek işlevlerinin değerlendirilmesinde bilgiyi kodlama, depolama ve geri çağırma gibi görevler önem taşımaktadır. Çalışmamızda koklear implant kullanıcısı yetişkinlerde bellek işlevleri değerlendirilerek spektral-temporal çözünürlük işlevleri ile arasındaki korelasyonun araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmaya 18-45 yaş arası 24 Kİ (koklear implant) kullanıcısı ve 24 Nİ (normal işiten) toplam 48 birey dahil edilmiştir. Öncelikle bireylere MMD (Mini Mental Durum Değerlendirmesi) uygulanmıştır. Kİ kullanıcısı bireylerin konuşma durumu hakkında bilgi sahibi olabilmek için KUİK (Konuşma Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi Ölçeği) anketinin konuşma kısmı uygulanmıştır. Katılımcıların spektral-temporal çözünürlük becerilerinin değerlendirilmesi için SMRT (Spectro-Temporally Modulated Ripple Test) uygulanmıştır. Bellek işlevlerinin değerlendirilmesinde ise İSÖT (İşitsel Sözel Öğrenme Testi) ve GİSD-B(Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi B formu) uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the evaluation of memory functions, tasks such as coding, storing and recalling information are important. In this study, it was aimed to investigate the correlation between memory functions and spectral-temporal resolution functions in adults with cochlear implants. A total of 48 individuals with 24 CI (cochlear implant) users and 24 NH (normal hearing) between the ages of 18-45 were included in this study. First of all, MMD (Mini Mental Status Assessment) was applied to the individuals. In order to have information about the speech status of CI users, the speech part of the SSQ (Speech Spatial Perception and Hearing Quality Scale) questionnaire was applied. SMRT (Spectro-Temporally Modulated Ripple Test) was applied to evaluate the spectral-temporal resolution skills of the participants. In the evaluation of memory functions, AVLT (Auditory Verbal Learning Test) and VADS (Visual Auditory Digit Span Test Form B) were applied.