Deneysel olarak tendo calcaneus communis rupturu oluşturulmuş yeni zelanda tavşanında tenorafi sonrası trombositten zengin plazma ve tarantula cubensis özütünün tendo iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of platelet-rich plasma and tarantula cubensis extract on tendo healing after tenorrhapy in experimentally created tendo calcaneus communis rupture in new zealand rabbit
  1. Tez No: 819207
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞA TEMİZSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak tendo calcaneus communis rupturu oluşturulmuş Yeni Zelanda tavşanında tenorafi sonrası trombositten zengin plazma ve tarantula cubensis özütünün tendo iyileşmesi üzerine etkilerini ortaya koymak amaçlandı. Çalışmanın materyalini 42 Yeni Zelanda tavşanı oluşturdu. Tenorafi sonrası tavşanlar trombositten zengin plazma (PRP), tarantula cubensis özütü (Theranekron) ve kontrol olmak üzere üç gruba ve bunlar da kendi içerisinde postoperatif 3 ve 7 haftalık süreyle takip edilen ikişerli alt gruplara ayrıldı. Tenorafi sonrası tendo iyileşme sürecinin makroskopik olarak adezyon değerlendirmesi yapıldığında kontrol ve Theranekron grubunda 3 ve 7 hafta arasındaki ortalama değerlerde anlamlı bir farklılık gözlenmediği (p > 0, 05) ancak PRP grubunda ise anlamlı bir farklılık bulunduğu gözlemlendi (p < 0, 01). Histopatolojik değerlendirmede ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmekle birlikte, hücrelerin hizalanması, hücre çekirdeği morfolojisi, defektli bölgeden normal dokuya geçiş, defekt alanında vaskülarizasyon ve yangı parametreleri açısından iyileşmenin 3 ve 7 haftasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak, Theranekronun 3 haftada olumlu bir etki göstermesine karşın 7 haftada kontrol grubundan dahi olumsuz bir iyileşme sürecine sahip olduğu, aksine PRP' nin ise 3 haftada lezyonların şiddetini artırmakla birlikte, 7 haftada çok daha başarılı bir iyileşme sürecine sahip olduğu ve PRP' nin bu anlamda uzun vadeli tendo iyileşme sürecine önemli derecede katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of platelet-rich plasma (PRP) and tarantula cubensis extract (Theranechron) on tendon healing were investigated in New Zealand rabbits with experimentally induced common calcaneal tendon rupture. The material of the study consisted of 42 New Zealand rabbits. The rabbits were divided into three groups: PRP, Theranechron, and control, and within each group, they were further divided into two subgroups, followed for 3 and 7 weeks postoperatively. When the macroscopic evaluation of tendon healing was performed after tenorrhaphy, no significant difference was observed in the mean values between the control and Theranechron groups at 3 and 7 weeks (p > 0.05), whereas a significant difference was observed in the PRP group (p < 0.01). In the histopathological evaluation, although statistically significant differences were observed among the groups, there was no significant difference between the groups in terms of cell alignment, cell nucleus morphology, transition from the defective area to normal tissue, vascularity in the defect area, and inflammation parameters in the 3 and 7 weeks of healing. In conclusion, Theranechron showed a positive effect at 3 weeks but had a negative healing process even compared to the control group at 7 weeks. On the other hand, PRP, despite increasing the severity of the lesions at 3 weeks, had a much more successful healing process at 7 weeks, and it can be said that PRP significantly contributes to the long-term tendon healing process.