Investors' attitude towards risk: A comparison between the cryptocurrency market and the traditional asset market
Risk karşısında yatırımcıların tutumu: geleneksel varlık piyasası ile kripto para piyasası arasında bir karşılaştırma
  1. Tez No: 819206
  2. Yazar: LALE BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mevcut çalışmalar, yatırımcıların risk tutumunun yatırım karar verme süreçleri üzerinde bir etkisi olduğunu göstermektedir. Önceki araştırmalar bu ilişkiyi geleneksel varlık piyasasında incelemiş olsa da, kripto para birimleri üzerine sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, risk tercihi, risk algısı ve risk davranışının her iki piyasada da ortaklıklarını ve farklılıklarını, bağımlılıklarını incelemektedir. Bir anket yapılmış ve verileri analiz etmek için istatistiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, risk tutumu ile demografik faktörler arasında sınırlı sayıda ilişki gözlemlenmiş ve risk tercihinin risk davranışını önemli ölçüde etkilemediği görülmüştür. Ayrıca, risk algısının geleneksel varlık piyasasına kıyasla kripto para piyasasında önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ek olarak, farklı piyasalar olmasına rağmen, risk algısının benzer bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgular, yatırımcılar, kurumlar ve politika yapıcılar için önemli sonuçlar sunarak, gelişmekte olan piyasalarda risk tutumu konusundaki karmaşık ilişkilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The existing studies indicate an influence of the investors risk attitude on their investment decision-making process. While previous research has explored this relationship in the traditional asset market, limited studies focused on cryptocurrencies. This study explores the similarities and differences as well as the dependence of the risk preference, risk perception and risk behavior in both markets. A survey was conducted and statistical analysis techniques were employed to analyze the data. Surprisingly, few correlations were observed between risk attitude and demographic factors, and risk preference did not significantly influence risk behavior. Furthermore, risk perception was found to be significantly higher in the cryptocurrency market compared to the traditional asset market. Additionally, despite the different markets, risk perception was found to influence risk behavior in a similar magnitude. The findings have implications for investors, institutions and policymakers, shedding light in the complex interrelationship in the risk attitude in emerging markets.