The limits and potentials of the global economy's ecological transformation from a moral economy perspective: an analysis of the green agenda of the eu
Ahlaki ekonomi perspektifinden küresel ekonominin ekolojik dönüşümünün sınırları ve potansiyelleri: AB yeşil gündeminin analizi
  1. Tez No: 819218
  2. Yazar: AYŞE NUR KANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çevresel bozulmanın ve iklim değişikliğinin etkisi hiç bu kadar şiddetli olmamıştı ve bu etki siyasi oluşumları yeterli yanıt mekanizmaları formüle etmeye itmiştir. Bu yanıtlar kendilerini“yeşil gündemler”olarak göstermiştir. Dünyanın yeşillenmesinin sınırlarını ve potansiyellerini değerlendirmenin belki de en etkili ve eksiksiz yolu, ahlaki bir ekonomi perspektifinden yürütülebilir. Ahlaki ekonomi, yalnızca mevcut ekonomik sistem içindeki içsel krizleri ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda yeşil gündemlerin amaçlarını geliştirmeye yardımcı olabilecek ilkeleri de ortaya koyar. Bu tezin amacı, sadece gelişmekte olan yeşil ekonomilerin değerlendirilmesine ilişkin değil, aynı zamanda kavramın kendisine ahlaki ekonomi perspektifinden bakan araştırma eksikliği nedeniyle literatürdeki önemli bir boşluğu ele almak olmuştur. Çalışmanın kapsamı esas olarak Avrupa Birliği tarafından formüle edilen resmi yeşil planla sınırlandırılmıştır. Verilerin toplanmasında ve sınıflandırılmasında operasyonelleştirmeye ve kalitatif yöntemlere başvurulmuştur. Literatür taramasına ek olarak, belgeler ve politikalar veri kaynağı olarak kullanılmış ve titiz bir niteliksel içerik analizine tabi tutulmuştur. Bütün bunlar ışığında çalışma, ahlaki ekonominin temel ilkelerinin Yeşil Düşünce temaları için temel teşkil edebileceğini kanıtlamaya çalışmak ve böylece bu kavramların birleştirilerek geliştirilebilmesini sağlamak amacını gütmüştür. Yeşil Düşünce'nin geliştirilmiş versiyonu daha sonra Avrupa Yeşil Anlaşması'nın hedeflerini değerlendirmek ve böylece sınırlar ve potansiyeller dikkate alınarak politika reçeteleri ve önerileri formüle etmek için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The impact of environmental degradation and the consequences of climate change have never been more severe and thus have pushed political entities to formulate adequate response mechanisms. These responses have manifested themselves as“green agendas”. Perhaps the most efficient and thorough way to evaluate the limits and potentials of the green transformation of the world can be conducted from a moral economy perspective. Moral economy not only exposes the inherent crises within the current economic system but also puts forward principles that can help enhance the objectives of green agendas. The aim of the thesis has been to address an important gap in the literature as there is a lack of research relating not only to the evaluation of the emerging green economies but also regarding the concept itself from the perspective of moral economy. The scope of the case has been mainly limited to the official green plan formulated by the European Union. It has been conducted with the help of operationalisation and qualitative methods. In addition to a literature review, documents and policies have served as the sources of data and have been subject to rigorous qualitative content analysis. In light of these, the study has aimed to obtain the following: endeavouring to prove that the main principles of moral economy can be foundational bases for the themes of Green Thought and thus make it possible to merge these concepts in which the latter will be improved in accordance with the former. The improved version of Green Thought will then be utilised to evaluate the objectives of the European Green Deal and thus formulate policy prescriptions and suggestions by taking into account the limits and potentials.