Bitlis il merkezinde yer alan tarihi camilerin yapısal analizi
Structural analysis of historical mosques in Bitlis provincial center
- Tez No: 819247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kültürel ve tarihi mirasın sonraki kuşaklara aktarılması, insanoğlunun geçmişi ile geleceğini birbirine bağlayan ve akademinin ilgisini sürekli çeken konuların başında gelmektedir. Bu tez çalışması ile çok farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü ve önemli bir stratejik konumda yer alan Bitlis il merkezinde yer alan tescilli camiler dikkate alınmıştır. Bitlis il merkezinde yer alan tescilli camiler hakkında bilgiler ve tescilli eserlere müdahale aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Her cami için mevcut durumları göz önünde bulundurularak, camilerde var olan yapısal bozulma ve hasarlar gözleme dayalı olarak belirlenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Camilerin yapı hasar tespit değerlendirmesi yapılıp gözleme dayalı hasar formları oluşturulmuştur. Örnek olarak seçilen bir cami için sonlu elemanlar tekniği kullanılarak için yapı modellemesi gerçekleştirilmiştir. Yapısal analizlerde makro modelleme tekniği kullanılarak periyot, yerdeğiştirme ve gerilme değerleri elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca dikkate alınan camiler için hızlı değerlendirme yöntemi kullanılarak risk öncelikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transferring the cultural and historical heritage to the next generations is one of the issues that connects the past and the future of mankind and constantly attracts the attention of the academia. In this thesis, the registered mosques were taken into account in the city centre of Bitlis, where many different civilizations reign and which is in an important strategic position. Information about registered mosques in the city centre of Bitlis and information about the intervention stages to registered works are given. The structural deterioration and damage in the mosques were determined based on observation and solutions were presented by considering the current situation for each mosque. The damage assessment of mosques was made and damage forms were created based on observation. For a mosque selected as an example, a building modelling was carried out using the finite element technique. Period, displacement and stress values were obtained by using macro modelling technique in the structural analysis. In the study, it was also tried to determine risk priorities by using the rapid assessment method for the mosques considered.