Varoluşundan bugüne insanın dansı anlatım aracı olarak kullanma biçimi
The Usage dance as bady language since the beginning of menkind
- Tez No: 81930
- Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
u ÖZET Bu çahşma,Hacettepe Üniversitesi,Sosyal Bilimler Enstitüsü,Ankara Devlet Konservatuvan,Bale Anasanat Dalı'nda,Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Varoluşundan bugüne insan kendini ifade etmek için dilin yetmediği anlarda vücudunun sonsuz anlatım gücüne sığmmıştır.Dans insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. İlk çağlarda bu daha belirgin bir şekilde görülüyordu.Yaşamın devamlılığı dansla doğru orantılıydı.Doğum,ölüm,evlenme,mevsim değişikliği.av, savaş,dini duyguları tatmin etmek ve insanın kendini güvende hissetmesi bir tek yolla mümkündü.O da dans. Günümüzde bu kadar belirgin olmamakla berabar sosyal yaşantımızın bir parçası olarak ortaya çıkıyor dans.Dansı sadece estetik zevkin tatmini veya günlük koşturmanın içinde bir lüks olarak değerlendirenler yok değil tabii ki.Ama bedenin özgür anlatımını kısıtlamak ruhu hapsetmekle aynı anlama geliyor,işte onlar bunun farkında değiller.Bu yüzden ilk çağlardan bu yana insanın evrimleşmesiyle doğru orantılı olarak dansın gelişimini incelemek heleki günümüzün ağır çarkları arasında ezilen insanlar için çok önemlidir. Bedenin anlatım gücünü tekrar hatırlamak ve dansın hayatımızdaki önemini tekrar vurgulamak bu tezin yazılışının en önemli sebebidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The following paper has been prepared for a high licence in Arts, at Hacettepe University, Social Sciences Institude of Ankara State Conservatory. Since the beginning of menkind, people have used body language to express themselves.Hence, up to this day, when language fails to express ones emotions, people still resolute to body language as a form of self-expression. Thus dance (as a form of self-expression ) become a regularity in everyday life. In the first ages, dance expressed the continuation of life. People choose to express life and everyday events through the virtual of dancing.At the time, dance wasn't only a strong agent, but also the only way of expression, that satisfied and provided confidence to people doing the times of death, birth, marriage, hunting, seasonal changes, war, and religious ceremonies. Today dancing is still an evidence in our personal and social lives as it was in the first ages although there are some people who value dancing as only an esthetic form of Art that is a lacktory. dancing is a free expression of the soul.This form of thoughts not only limits individuals' freedoom of self-expression through dance but also inprisons, their souls. Since people aren't aware of this self -limitations and self- set-boundaries, it's necessary to look at the evolution of dancing. This paper aims to highlight the importance and the power of body language.and dancing as a form of self-expression in our lives today.