Litografide doku
  1. Tez No: 25314
  2. Yazar: SİBEL ONURSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET İnsanoğlu varoluşundan beri çevresinde bulunan kaynakları araştırmış, kendine yararlı olabilecekleri de kullanmıştır.Bunun sonucunda sürekli kendini yenileniş, yeni düşünceler ve yeni buluşlar ortaya çıkarmıştır. Yaratma olgusunun oluşabilmesi için birtakım kaynaklar gereklidir. Bu kaynakları doğal çevremiz, insan ihtiyaçları, teknik olanaklar, bilim, kültür, teknoloji olanakları, insan gücü, sezgi ve madde olanakları oluşturmaktadır. Raporumda özgün baskı resmin bir bölümünü oluşturan“Litografi”(Taşbaskı)yı ele aldım. Litografi sanatçının yaratıcılığını dışa vurmada kullandığı araçlardan birisidir. Çeşitli biçim ve dokulardan yararlanma, sanatçı anlatımının bir yoludur. Taşbaskıda çeşitli madde olanaklarıyla oluşturulabilecek dokular, sanat anlatımında büyük bir önem taşımaktadır. Doku, taşbaskının kendine özgü olanaklarından biridir. Malzemelerin elverdiği olanaklar, sağladığı yorumlar ve bunların özelliği doğrultusunda oluşan leke ve çizgi çeşitliliği sanatçıya anlatımında kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since their existence, human being had investigated the sources whic were available in their environment and used the ones that may be useful for them. As a result they continuously renewed themselves and introduced new ideas and new discoveries. A certain number of sources are required for the formation of creative sersation. Our natural environment, human requirements, technical possibilities, science, culture, technological possibilites, human power, intuition and material possibilities constitute these sources. In my report, I had taken into consideration“Litography”which is a form of some part of original presspicture. Litography is one of the means that artisan use it to show his creativeness. To get benefit from various shapes and textiles is the way of artisan expression. In the Litography the textures are formed by using various material possibilities that has very importance in the expession of art. The texture is one of the unique possibilities of the litography. The possibilities that the materials are able to suffice, the interpretations provided by the materials and the spot and line varieties formed from the direction of these specialities will be a quide to the artisan.