İdari cezaların zaman bakımından uygulanması
Administrative sanction to be applied in the terms of time
  1. Tez No: 819336
  2. Yazar: FATİH BİLGE FODUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Zaman içinde toplumsal yaşam ve ekonomi alanındaki gelişmeler idari yaptırım kavramını ortaya çıkarmıştır. Depenalizasyon hareketiyle gündeme gelen bu kavram esasen hukuk kurallarının zamanla değişimine işaret eder. İdari yaptırımların içinde cezalandırma mahiyeti bulunanlar idari ceza olarak adlandırılmaktadır. İdari cezaların her biri idari işlem niteliğinde olup, idare bu yetkisini kanunun çizdiği sınırlar çerçevesinde kullanabilmektedir. İdari suç ve cezayı içeren kanunların da tıpkı diğer kanunlar gibi zaman içinde değişikliğe uğraması kaçınılmazdır. Kanunların zaman bakımından uygulanması açısından çeşitli esaslar bulunmaktadır. Bununla birlikte suç ve ceza içeren kanunlar için Anayasa'da ve Türk Ceza Kanunu'nda zaman bakımından uygulanma ilkeleri açıkça gösterilmiştir. İdari cezaların cezalandırma nitelikleri, idari cezalara zaman bakımından uygulanmaya ilişkin ilkeleri de içeren temel ceza hukuku güvencelerinin de uygulanmasını gerekli kılar. Dolayısıyla kanunilik ilkesi, geçmişe uygulanma yasağı ve lehe hükmün geçmişe uygulanması gibi zaman bakımından uygulanmaya etki eden çekirdek ceza hukuku ilkeleri, idari cezaların zaman bakımından uygulanmasında temel dayanak noktasıdır. Bu kapsamda idari cezaların zaman bakımından uygulanması, idare hukuku ve ceza hukuku kavramlarının iç içe olduğu bir meseledir. Bu konuda yapılacak yanlış bir değerlendirmenin telafi edilemeyecek hak kayıplarına neden olması muhtemeldir. Özellikle son dönemde yaşanan kanun ve düzenleyici işlem değişiklikleri ile yaptırım çeşitliliğinin fazlalığı dikkate alındığında, bu mesele daha da önemli hale gelmektedir. Zaman bakımında uygulanma açısından kritik önem arz eden idari suçun işlendiği zamanın belirlenmesi, geçmişe uygulanma yasağı, kanunilik ilkesi, lehe hükmün geçmişe uygulanması ilkelerinin muhteviyatını belirlemek ve somutlaştırmak adına yargı kararlarının ayrıca bir önemi bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışma anılan ilkelerin teorik temelleri ile birlikte yargı kararları çerçevesinde şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In time, developments in the field of social life and economy have revealed the concept of administrative sanctions. This concept, which came to the fore with the depenalization movement, essentially points to the change of legal rules over time. Administrative sanctions that have a punitive nature are called administrative punishments. Each of the administrative penalties is in the nature of an administrative act, and the administration can use this authority within the limits drawn by the law. It is inevitable that laws containing administrative offenses and punishments will change over time, just like other laws. There are various principles for the implementation of laws in terms of time. However, the principles of application in terms of time are clearly shown in the Constitution and the Turkish Penal Code for laws containing crime and punishment. The punitive nature of administrative penalties necessitates the application of basic criminal law safeguards, including the principles of timely application to administrative penalties. Therefore, core criminal law principles that affect the implementation in terms of time, such as the principle of legality, the prohibition of retrospective application, and the retroactive application of the provision in favor, are the mainstays in the application of administrative penalties in terms of time. In this context, the implementation of administrative penalties in terms of time is an issue where the concepts of administrative law and criminal law are intertwined. It is possible that an incorrect assessment to be made on this subject will cause irreparable loss of rights. This issue becomes even more important when considering the recent changes in laws and regulations and the diversity of sanctions. It is critically important in terms of implementation in terms of time; Judicial decisions have a special importance in determining and concretizing the content of the principles of determining the time when the administrative offense was committed, the prohibition of retroactive application, the principle of legality, and the retroactive application of the provision in favor. In this context, the study has been shaped within the framework of judicial decisions together with the theoretical foundations of the aforementioned principles.