Yeni bir tiyokzanton karboksilik asit türevinin sentezi, karakterizasyonu ve fotobaşlatma etkinliğinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of photoinitiation efficiency of a novel thioxantone carboxylic acid derivative
- Tez No: 819372
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Tiyokzanton bazlı 2-Amino-2-(9-okso-9H-Tiyoksanten-2-il) asetik asit (TX-APA) fotobaşlatıcısının sentezi ve spektroskopik yöntemler kullanılarak (UV-Vis, FT-IR, LC-MS (ESI, Q-TOF)) karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. TX-APA'nın fotofiziksel özelliklerini incelemek için UV-Vis spektroskopisi ve floresans spektroskopisi kullanıldı. TX-APA'nın tersiyer amin olan N-metildietanolamin (NMDEA) ilave ederek ve NMDEA'nın yokluğunda fotoliz çalışmaları yapıldı. TX-APA fotobaşlatıcısı ile birlikte metil metakrilat (MMA)'ın fotobaşlatılmış polimerizasyonu, farklı konsantrasyonlardaki fotobaşlatıcıyla, NMDEA'nın varlığında ve yokluğunda, N2 ve hava atmosferinde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of thioxanthone-based 2-Amino-2-(9-oxo-9H-Thioxanthen-2-yl) acetic acid (TX-APA) photoinitiator was synthesized and characterization was performed by spectrophotometric methods such as UV-Vis, FT-IR, LC-MS (ESI, Q-TOF). To examine the photophysical properties of TX-APA, UV-Vis spectroscopy and fluorescence spectroscopy were used. Photolysis studies were performed by adding N-methyldiethanolamine (NMDEA), the tertiary amine of TX-APA, and in the absence of NMDEA. Photoinitiated polymerization of methyl methacrylate (MMA) was investigated with different concentrations of TX-EBA in the presence and absence of NMDEA in N2 and air atmosphere.