Spor örgütlerinde çalışan antrenörlerin örgütsel bağlılık durumlarının incelenmesi
Examination of organizational commitment status of coaches working in sports organizations
- Tez No: 819405
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor örgütlerinde (kamu) çalışan antrenörlerin örgütsel bağlılık durumlarının değerlendirilmesi ve hangi bağlılık türünün antrenörlerde daha fazla olduğunun belirlenmesidir. Bu kapsamda spor örgütlerinde çalışan antrenörlerin örgütsel bağlılık durumları cinsiyet, mezun olunan bölüm, eğitim durumu, kurumda çalışma süresi, yaş, branş ve antrenörlük kademe derecesi değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de spor örgütlerinde çalışan antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de spor örgütlerinde çalışan 525 antrenör oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ve Meyer ve Allen (1997) tarafından geliştirilen ve Wasti (2000) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 Paket Programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağıma uygunluğu için çarpıklık ve basıklık değerleri dikkate alınmıştır. Verilerin dağılımı doğrultusunda parametrik istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca verilerin güvenirliği bağlamında Croanbach Alpha İç Tutarlık Katsayısı ölçeklerin geneli ve alt boyutları için hesaplanmıştır. Verilerin analizinde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, Pearson Correlation testi, tek yönlü varyans analizi, Post-Hoc test istatistikleri testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the organizational commitment of the coaches working in sports organizations and to determine which type of commitment is more common in coaches. In this context, the organizational commitment of the coaches working in sports organizations was analyzed according to the variables of gender, department graduated, education level, working time in the organization, age, branch and level of coaching. The universe of the research consists of trainers working in sports organizations in Istanbul. The sample of the research consists of 525 trainers working in sports organizations in Istanbul. The“Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen (1997) and adapted into Turkish by Wasti (2000) were used to obtain the research data. SPSS 21 Package Program was used in the analysis of the data. Skewness and kurtosis values were taken into account for the data to be suitable for normal distribution. Parametric statistical analyzes were carried out in line with the distribution of the data. In addition, in the context of the reliability of the data, the Croanbach Alpha Internal Consistency Coefficient was calculated for the overall and sub-dimensions of the scales. In the analysis of the data, frequency, arithmetic mean, standard deviation, t-test, Pearson Correlation test, one-way analysis of variance, Post-Hoc test statistics tests were used.