Trizomi 8 anomalisine sahip AML ve MDS olgularında IDH1 ve IDH2 gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of IDH1 and IDH2 gene mutations in AML and MDS patients with trisomy 8 anomaly
- Tez No: 819404
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN DURAK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Başlık: Trizomi 8 anomalisine sahip AML ve MDS olgularında IDH1 ve IDH2 gen mutasyonlarının araştırılması Amaç: Bu çalışma ile; izole trizomi 8 anomalisi saptanan AML ve MDS tanılı olgularda, IDH1 ve IDH2 genlerindeki mutasyonlar araştırılmıştır. Buna bağlı olarak ilgili genlerin mutasyonel durumunun; görülme sıklığı trizomi 8 ile ilişkisi ve klinik heterojeniteye olan katkısının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Konvansiyonel ve moleküler sitogenetik analizlerle izole trizomi 8 anomalisi saptanan 23'ü AML, 22'si MDS tanılı olmak üzere 45 hastada; IDH1 ve IDH2 genlerinin 4. eksonlarında IDH1 için R132, IDH2 için R140 hotspot mutasyonlarının analizi Real- time PCR yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Akut miyeloid lösemi ve MDS tanılı olgularda IDH1 ve IDH2 gen mutasyonlarına yönelik gerçekleştirilen Real- time PCR çalışmamızın sonucunda; çalışmaya dahil edilen 1 AML ve 1 MDS tanılı olmak üzere 2 hastada yalnızca IDH1, MDS tanılı 1 hasta da ise yalnızca IDH2 geninde heterozigot mutasyon varlığı saptanmıştır. Akut miyeloid lösemi tanılı 1 hastada ise ilgili genlerin her ikisinde de heterozigot mutasyon saptanmıştır. Akut miyeloid lösemi ve MDS tanılı hastalarda +8 anomalisinin IDH1 ve IDH2 mutasyonlarının birlikte saptanması açısından aralarındaki ilişki, mutasyon saptanan hasta sayısının az olması sebebiyle istatistiksel olarak değerlendirilememiştir. Sonuçlar: Elde edilen veriler AML ve MDS olgularında +8 ile IDH1/2 mutasyonlarının birbirine eşlik etmediğini destekler niteliktedir. Ancak mutasyon saptanan olgular klinik verileriyle birlikte değerlendirildiğinde, ilgili gen mutasyonlarının ağır seyreden prognoz ve AML'de tedavi direnci ile ilişkili olabileceğini düşündürmüştür. Çalışmamızın sonucunda trizomi 8 saptanan AML ve MDS olgularında IDH1/2 mutasyonlarının olumsuz prognostik etki gösterdiğine dair bilgilerin kesin olarak ortaya koyulabilmesi için daha fazla vakada ilgili gen mutasyonlarının araştırılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Title: Investigation of IDH1 and IDH2 gene mutations in AML and MDS cases with trisomy 8 anomaly Objective: With this work; investigation of mutations in IDH1 and IDH2 genes in AML and MDS cases with isolated trisomy 8(+8) anomaly and determining their incidence in both disease groups; to determine whether these gene mutations are effective in the clinical difference beyween the two groups by revealing the difference between them in terms of related gene mutations was aimed. Method: In 45 patients, 23 of whom were diagnosed with AML and 22 with MDS, isolated trisomy 8 anomaly was detected by conventional and molecular cytogenetic analyzes; analysis of hotspot mutations of R132 for IDH1 and R140 for IDH2 in exons 4 of IDH1 and IDH2 genes were performed by Real- time PCR method. Results: As a result of our Real- time PCR study conducted for IDH1 and IDH2 gene mutations in cases diagnosed with Acute myeloid leukemia and MDS; heterozygous muttaion were found in only IDH1 gene in 2 patients which are 1 of these is AML and another is MDS and only IDH2 gene in 1 patient which is MDS. Heterozygous mutations in both of the relevant genes were detected in 1 patient with acute myleoid leukemia. Conclusion: The obtained data is support that +8 and IDH1/2 mutations do not accompany each other in AML and MDS cases. However, when the cases with mutations were evaluated together with their clinical data, it was suggested that the relevant gene mutations may be associated with poor prognosis and treatment resistance in AML. As a result of our study, it was concluded that there is a need to investigate the relevant gene mutations in more cases in order to definitively reveal the negative prognostic effects of IDH1/2 muttaions in AML and MDS caes with trisomy 8.