Çadır formunun özgün seramik uygulamalarına yansıması
The Reflection of the tent form in original ceramic applications
- Tez No: 81942
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 'Çadır Formunun Özgün Seramik Uygulamalara Yansıması' adlı bu raporun içeriğinde, Kuzey Amerika Kızılderilileri'nin Plains bölgesinde ve Türklerin Anadolu'da kullanmış oldukları çadırlar incelenerek; onların, artistik biçimlere dönüştürülmesindeki süreç ve aşamalar irdelenmiştir. Araştırmanın genel amacı; seçme-ayıklama-kurgulama-uygulama ve sorgulamayı içeren süreçler bütününün yansıtılması ve yaratma süreci içinde geçerlilik kazanan bu aşamaların, özgün uygulamalarla vurgulanması olarak açıklanabilir. Çadırlar, uygar yaşama koşulunun alt yapışım oluşturan barınma pratikleridir. İnsanoğlu, çağlar boyunca birçok değişimi yaşamak durumunda kalmıştır. Bu çalışma kapsamında, geçmiş, gelecek ve şimdinin yansıdığı bir anlayışla, çadırın yapısı değişikliğe uğratılmış ve düşünsel bazda farklı bir boyuta taşınmaya çalışılmıştır. İnsanca değerler, geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de anlam farklılaşmasına uğramaya devam edecektir. Bu bilinçle çeşitli açılımlar sunulmak istenmiş ve özgün seramik çalışmalar bu doğrultuda üretilmiştir. Zamanlar içindeki birikimler ve zamanın yol açtığı hareketler, yeni tasarımlara da neden olacaktır. Sanatsal üretim, doğal, yaratıcı ve düşünsel bir etkinlik olarak tanımlanırsa; yapılan uygulamaların tümü için, yaşamın içinden günümüze yansıyan özgün tasarımlar oldukları düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The content of this report which is called“The Reflection of the Tent Form in Original Ceramic Applications”emphasizes the procedures and the phases which take place while the forms of the tents of the North American Indians of the Plains Region and the Turks in Anatolia, which are examined, change into artistic shapes. The general aim of the research can be explained as the reflection of the whole process which includes selection - mutation - design - application and interrogation procedures and emphasizing these phases by means of original applications that gain validity within the process of creation. Tents are shelter practises which form the interior structure for civilised living conditions. Mankind has had to live a variety of changes eversince the past ages. In the framework of this research, the basic form of the tent has been changed and transferred to a different dimension on the tought basis with an understanding which reveals the past, the present and the future. The human values have undergone a change of meaning in the past and will go on to do so at present and in the future. Consequently, new horizonshave been presented and original ceramic works have been produced with this attitude. The accumulations over periods of time and movements which are brougt about during this period will lead to new designs. The artistic production, if defined as an activity involving creativity and thought; all of the applications can be accepted as the original designs which are formed in this process reaching our time.