The Triumph of the oppressed women in Alice Walker's Meridian, the Color Purple and Possessing the Secret of Joy
Alice Walker'in Meridian, The Color Puple ve Possessing the Secret of Joy adlı romanlarında ezilen kadının zaferi
  1. Tez No: 81943
  2. Yazar: ÖZGE NEŞE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDAN TANRISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
u ÖZET Alice Walker, eserlerinde Afrika kökenli Amerikan kadınının ırkçı beyaz toplum ile cinsiyet ayrımcılığı yapan yaşadığı toplum tarafindan sömürülmesini, kullanılmasını, insanlık dışı hareketlere maruz kalmasını incelemektedir. Ataerkil toplumun gelenek, görenek ve yaptırımlarının, uyulması gereken sosyal ve cinsiyet rollerinin kadın üzerindeki etkisini irdelerken, bu şartların kadınların kişiliklerinin yok olmasma sebebiyet verdiğini, kendilerinden nefret eder, kişiliklerini reddeder hale geldiklerini gözler önüne sermektedir. Walker, birey-toplum ilişkisini incelerken, kadınların ezilmişlikleri sonucunda ortaya çıkan bilinçlenme ve güçlenmeyi romanlarında işlemiştir. Onların yaşamlarını ve toplumlarını değiştirmek için verdiği mücadeleyi anlatırken, bu mücadelenin sonucunda her zaman daha büyük bir özgürlük ve basan olduğunun sinyallerini vermiştir. Bu tezde Alice Walker'in Meridian, The Color Purple ve Possessing The Secret Of Joy adlı romanlarında, Afrika geleneklerinin yanısıra ataerkil toplumun yaptırımları yüzünden ezilen, dışlanan, aşağılanan, ikincil konuma indirgenen ve fiziksel ve psikolojik bakımdan şiddete maruz kalan Afrika kökenli Amerikalı kadın karakterlerin bilinçlenme ve özgüven sonucunda, yaşadıkları toplumu, giriştikleri mücadele sonucunda değiştirip, başarıya ulaşmaları incelenmiştir. Kadınların sınıf, ırk, cinsiyet ve gelenekler karşısında kazandığı basan, üç romanda ayn ayn incelenmiştir. Bu tezde aynca kadın karakterlerin kendilerine güven ve kendilerini tanıma sonucunda elde ettiği fiziksel ve ruhi değişime de geniş bir biçimde yer verilmiştir. Meridian adlı romanda eserin baş kahramanı olan kadm karakter hayatını topluma daha faydalı olmaya adamış bir Sivil Haklar Örgütü üyesidir.m Ataerkil toplumun kendisine yüklediği bütün rollerden ve yaptırımlardan kendisini sıyırarak toplumunun daha iyi bir refah düzeyine gelebilmesi için kendi özel hayatını bir kenara itmiştir. Herşeyden önemlisi Afrika kökenli Amerikalı toplum için en önemli kavramlardan biri olan annelik kavramını tümüyle reddetmiş ve böylelikle de tabuları yıkmıştır. Romanın sonunda Walker, toplumun bütünlüğünün korunabilmesi için gelenek ve rollerin yemden tanımlanmasının gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Ayrıca Walker, insanların kişiliklerinin gelişmesine engel olan ve bir çeşit kölelik olarak adlandırılabilecek olan toplumsal tabuların yıkılması gerektiğini de şiddetle savunmuştur. Alice Walker, The Color Purple adlı romanında ise, Afrika kökenli Amerikan ataerkil toplumunda kadının maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik baskı ve şiddeti kadın kahramanın yazdığı mektuplar aracılığı ile okuyucuya aktarır. Roman, kadm karakterin kölelik, suskunluk dönemi ve kendisini reddetmesinden sonra kişiliğini ve özgürlüğünü elde etmesine kadar uzanan bir zaman dilimini incelemektedir. Romanda karakterlerin zayıftan güçlü hale gelmeleri, cinsiyet rollerini yok etmeleri ve bazı gelenek ve inanışların değiştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Son olarak incelenen Possessing The Secret Of Joy adlı romanda ise, Walker'in amacı, Afrika geleneklerinin kadınlar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri gözler önüne sermektir. Bilinçsizce, sadece gelenek olduğu için yerine getirilen birtakım ritüeller kadınlarda hem fiziksel hem de psikolojik yaralar açmaktadır. Gelenek adı altında yapılan bu uygulamaların esasmda sadece ataerkil toplumun kadınlara yönelik bir kontrol mekanizması olduğu tezde ayrıntılı olarak incelenmiştir.IV Alice Walker bu tezde incelenen her üç romanında da, kadın-erkek rollerinin yeniden ele alınması, ataerkil düzenin ve geleneklerinin değiştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu fikirlere bağlı kalınıp gereken değişiklikler yapıldığı taktirde ezilen karakterlerin kurban konumundan üstün konuma geçmesi detaylarıyla ortaya konmuştur. İncelenen romanlardaki baş kahramanlar karşılaştıkları engellere takılıp kalmadan, onları aşarak başarıya ulaşmışlar ve toplumlarının iyileşmesi için ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In her works, Alice Walker analyzes the exploitation, dehumanization and oppression of African American women by the white racist society and also by their own sexist communities. She analyzes not only the norms, traditions and regulations of the patriarchal community, but also, social and gender roles which women have to obey. These result in women's self-hatred, self-rejection and the elimination of women's individualities. While examining the individual-community relationship, Walker emphasizes the self-awareness and the strength women gain after going through a period of oppression. She implies that there is always great freedom and victory following the women's struggle to change their own lives and communities. The aim of this thesis is to depict African American women's secondary position, exploitation, dehumanization and physical and psychological oppression because of the rules of patriarchal communities and African traditions. The urgent need for self-reliance and self-recognition for the physical and spiritual transformation of the women characters are analyzed in the thesis. In her three novels: Meridian, The Color Purple, Possessing The Secret Of Joy, the determination of the African American women to make changes in their lives and in their communities result in their victory. Alice Walker's Meridian is about a Civil Rights Worker who is struggling for the betterment of her community. She rejects the patriarchal and the traditional roles which the community expected from her. She simply ignores her own private life and devotes herself to her community. Most important of all, she breaks the taboos by rejecting the traditional and sacred“Black Motherhood.”At the end of the novel, Walker points out theVI importance of redefining gender roles, changing the patriarchal society and traditions for the wholeness of the community. Besides, Walker argues that there is a need for the elimination of social taboos, which can be defined as a kind of slavery, preventing self-recognition and self-awareness. Alice Walker, in The Color Purple, through her heroine's letters, explains the physical and spiritual oppression and violence which her heroine faces in the patriarchal community The novel depicts the process of freedom and gaining a voice and identity from enslavement, silence and self-rejection. The Color Purple portrays the transformation of the characters from weak to strong, the importance of eliminating and redefining the sexual roles, traditions and beliefs. In Possessing The Secret Of Joy, Walker aims at analyzing the severe effects of African traditions on women. The blindly accepted traditions have wounded African American women both physically and spiritually. Walker emphasizes that the only reason for these traditions is the patriarchal society's aim to control women. In the three novels which are examined in this thesis, Alice Walker points out the necessity of redefining the gender roles and changing the patriarchal system and its traditions. The victory of the oppressed women as a result of the struggle is examined closely. In all these novels, the protagonists struggle for the improvement of their communities. Although they face certain difficulties, they achieve their goals in life by the help of their determination.