Perinatal dönemdeki kadınlarda öz-şefkatin anksiyete ve depresif belirti düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of self-compassion with anxiety and depressive symptom levels in perinatal women
  1. Tez No: 819437
  2. Yazar: EZJİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ‗Perinatal dönemdeki kadınlarda öz-Ģefkatin anksiyete ve depresif belirti düzeyleri ile iliĢkisi''ni belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı desende yapıldı. Araştırmamızın evrenini perinatal dönemde (gebeliğin 22. tamamlanmış haftası-154 gün ile doğumdan sonraki 7. günü arasında) olan 384 kadın oluşturdu. Araştırma verileri Haziran 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında Anket Formu, Öz-Duyarlılık Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler SPSS-25.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon analizi ve Basit Regresyon Analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan kadınların Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'nde hem Anksiyete (9,33±3,65) hem de Depresyon (8,89±2,79) alt boyutlarında ortalamalarının ―sınır‖ düzeyde olduğu, Öz-Duyarlılık Ölçeği'nde (3,04±0,57) ise ortalamaya göre orta düzeyde şefkatin görüldüğü saptandı. Kadınların %39'unun anksiyete, %69'unun depresyona yönelik risk taşıdığı, %15'inin düşük, %62'sinin orta ve %23'ünün yüksek düzeyde öz-duyarlılığa sahip oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional and correlational design in order to determine“the relationship between self-compassion and anxiety and depressive symptom levels in women in the perinatal period”. The population of our study consisted of 384 women in the perinatal period (between the 22nd completed week-154 days of pregnancy and the 7th day after delivery). The data were collected between June 2022 and February 2023 using the Questionnaire Form, SelfSensitivity Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale. Data were analyzed using SPSS-25.0 (Statistical Package for Social Sciences) software. In addition to descriptive statistics, t test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Simple Regression Analysis were used in data analysis. It was found that the mean scores of the women participating in the study were at the“borderline”level in both Anxiety (9.33±3.65) and Depression (8.89±2.79) subdimensions of the Hospital Anxiety and Depression Scale, and the mean score of the Self-Compassion Scale (3.04±0.57) showed a moderate level of compassion. It was observed that 39% of the women were at risk for anxiety, 69% were at risk for depression, 15% had low, 62% had moderate and 23% had high levels of selfcompassion.