Mahremiyet duyarlı yapay zekâ sistemi ile covıd-19 hastalığının tespit edilmesi
Detecting covid-19 disease by using privacy aware artificial intelligence system
- Tez No: 819436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Covid-19 hastalığı; ilk olarak Çin'in Hubei eyaleti Wuhan kentinde görülen solunum yoluyla insandan insana hızlı bir şekilde bulaştığı bilinen ve DSÖ tarafından pandemi ilan edilen bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhisinde PCR testleri haricinde akciğerden çekilen CT ve CXR görüntüleri kullanılır. Ancak yeterli sayıda hekimin olmaması, çok sayıda kişinin muayene sırası beklemesi gibi sebepler dolayısıyla hastalık teşhisi geç yapılabilmektedir. Günümüzde yapay zekâ ve derin öğrenme tıp ve sağlık alanında yüksek başarılı ve hızlı çözümler sunmaktadır. Ancak hastalık verileri hassas veri olduğu için yapılan yapay zekâ temelli çalışmalarda mahremiyet, önemli bir problem haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında Covid-19 hastalığının mahremiyet duyarlı bir şekilde tespit edilebilmesi için yeni bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemde derin öğrenme mimarilerinden olan evrişimli sinir ağlarından (CNN) faydalanılmış mahremiyet koruyucu önlem olarak ise diferansiyel mahremiyet ile gradyanlara gürültü ekleme yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan deneylerde geliştirilen sistemin başarısı, 5 farklı veriseti kullanılarak test edilmiş ve maksimum %97 başarıya ulaşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Covid 19, emerging in the Wuhan city of the Hubei State of China, is a serious disease that is known to spread from person to person quickly by the respiratory tract and is declared a pandemic by WHO. Except for PCR tests, CT and CXR images scanned from the lungs are used to diagnose this disease. However, the diagnosis may be made late due to some reasons, such as the lack of enough doctors or the high number of patients waiting in line for examination. In today's world, artificial intelligence and deep learning provide quick and highly successful solutions in the medical and healthcare fields. Nevertheless, as the disease data is personal, privacy can be a big problem in medical studies based on artificial intelligence. This thesis has developed a new system to diagnose Covid-19 in a privacy-aware way. In this developed system, Convolutional Neural Networks (CNN), one of the bases of deep learning, is used. Adding noise to gradients with differential privacy is preferred as a prevention mechanism for privacy protection. In the experiments, the success of this developed system was tested by using five different data sets, and it has been observed that a maximum of 97 successes have been achieved.