Bütünüyle katı-hal kompozit potansiyometrik iyodür seçici elektrot ve potansiyometrik uygulamaları
All-solid-state composite potentiometric iodide selective electrode and its potentiometric applications
- Tez No: 819440
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇOLDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, iyodür iyonu tayini için potansiyometrik bir katı-hal kompozit iyon seçici elektrot (İSE) geliştirildi. Elektrotun yapısında sentezi gerçekleştirilen Cıva(II)-Salisilaldehit tiyosemikarbazon kompleksi (1:1) iyonofor madde olarak kullanıldı. Seçici kompozit tabakanın optimizasyonu için, sentezlenen madde kullanılarak grafit, çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT), plastikleştirici, iyonikleştirici ve ortam sağlayıcılar kullanılarak farklı kompozisyonlarda kompozit iyon seçici elektrotlar hazırlandı ve potansiyometrik performans özellikleri test edildi. En iyi potansiyometrik performans özelliklerini 10 mg civa(II)-salsilaldehit tiyosemikarbazon kompleksi, 26 mg dioktilftalat (DOP) plastikleştiricisi, 5 mg MWCNT, 4 mg metiltrioktilamonyum klorür (MTOA-Cl) ve 65 mg grafit bileşimine sahip elektrotun sergilediği belirlendi. Bu elektrotun doğrusal çalışma aralığı, 1.0×10-5-1.0×10-1 M; eğim değeri -55.2 mV/on katlık konsantrasyon değişimi; tayin sınırı, 9.0 × 10-6 M; pH çalışma aralığı, 4-8 ve cevap zamanı, ≈ 60 s olarak belirlendi. Elektrotun iyodür iyonlarına karşı oldukça tekrarlanabilir, kararlı ve seçici potansiyometrik cevap sergilediği görülmüştür. Elektrotun analitik uygulaması sentetik çözeltilerde iyodür iyonunun titrasyonunda indikatör elektrot olarak kullanımıyla ve guatr hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilacın KI içeriğinin standart ekleme yöntemiyle belirlenmesinde kullanımı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a potentiometric solid-state composite ion selective electrode (ISE) was developed for iodide ion determination. The synthesized mercury(II)-salcilaldehyde thiosemicarbazone complex (1:1) was employed as ionophore material in the electrode structure. For the optimization of the selective composite layer, composite ion selective electrodes with different compositions were prepared using the synthesized complex, graphite, multi-walled carbon nanotube (MWCNT), plasticizer, ionic addive and media providers, and their potentiometric performance characteristics were tested. It was determined that the electrode with the composition of 10 mg Mercury(II)-salcilaldehyde thiosemicarbazone complex, 26 mg dioctylphthalate (DOP) plasticizer, 5 mg MWCNT, 4 mg methyltrioctylammonium chloride (MTOA-Cl) and 65 mg graphite exhibited the best potentiometric performance properties. Linear operating range, slope value, detection limit, pH operating range and response time of the electrode were determined as 1.0×10-5-1.0×10-1 M, 55.2 mV/decade, 9.0 × 10-6 M, 4-8 , and ≈ 60 s, respectively. It has been observed that the electrode exhibits a highly reproducible, stable and selective potentiometric response to iodide ions. The analytical application of the electrode was carried out by using it as an indicator electrode in the titration of iodide ion in synthetic solutions and by using the standard addition method to determine the KI content of a drug used in the treatment of goiter.