Farklı habitatlarda (serpantin, jips, kireçtaşı) yetişen bitki türlerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of plant species growing in (serpentine, gypsum, limestone) different habitats
  1. Tez No: 819455
  2. Yazar: TUĞÇE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM OSMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Erzincan il sınırları içerisinde farklı habitatlarda (jips, kalker, serpantin) yetişen 13 endemik bitki türü Jips (Gypsophila lepidioides Boiss., Psephellus recepii Wagenitz & Kandemir, Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson, Verbascum alyssifolium Boiss.), kalker (Chrysophthalmum montanum (DC.) Boiss, Cyclotrichium niveum (Boiss.) Manden. & Scheng, Phlomis oppositiflora Boiss. & Hausskn, Teucrium leucophyllum Montbret & Aucher ex Bentham) serpantin (Convolvulus pseudoscammania C. Koch., Fumana aciphylla Boiss., Gladiolus halophilus Boiss. & Heldr., Hypericum thymbrifolium Boiss & Noé, Salvia indica L.) ile çalışılmıştır. Bitkiler yaprak, dal ve kök olmak üzere farklı organlara ayrılarak bu organlarda fenolik (TPC) ve flavonoid (TPF) içerik ile antioksidan aktivite (DPPH, FRAP) analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, SPSS 22 İstatistik Paket Programında değerlendirilmiş olup habitatlarda yetişen bitkiler arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Bitkilerin fenolik, flavonoidlerin içerikleri ile antioksidan aktiviteleri arasında güçlü yönde korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak farklı ekolojik koşullarda yetişen bitkilerin fenolik, flavonoid içeriği ile antioksidan aktivitelerinin önemli ölçüde değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 13 endemic plant species growing in different habitats (gypsum, limestone, serpentine) within the borders of Erzincan were studied with gypsum (Gypsophila lepidioides Boiss., Psephellus recepii Wagenitz & Kandemir, Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson, Verbascum alyssifolium Boiss.), limestone (Chrysophthalmum montanum (DC.) Boiss, Cyclotrichium niveum (Boiss.) Manden. & Scheng, Phlomis oppositiflora Boiss. & Hausskn, Teucrium leucophyllum Montbret & Aucher ex Bentham) serpentine (Convolvulus pseudoscammania C. Koch., Fumana aciphylla Boiss., Gladiolus halophilus Boiss. & Heldr., Hypericum thymbrifolium Boiss & Noé, Salvia indica L.). The plants were divided into different organs as leaves, branches and roots, and phenolic (TPC) and flavonoid (TPF) content and antioxidant activity (DPPH, FRAP) analyzes were performed in these organs. Analysis results were processed in SPSS 22 Statistical Package Program and differences were found between plants growing in habitats. A strong correlation was found between the phenolic and flavonoid contents of plants and their antioxidant activities. As a result, it was pointed out that the phenolic, flavonoid content and antioxidant activities of plants grown in different ecological conditions showed significant variability.