Farklı habitatlarda yaşayan tatlısu kolyoz balığının (Chalcalburnus chalcoides, guldentaedt, 1772) bazı bioekolojik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 17442
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
I ÖZET Tozanlı çayı ve Çevresu-Çalkara Ana Drenaj Kanal'ında yaşayan Chalcalbumus chalcoides balıklarının bazı biyoekolojik özelliklerinin incelenmesini amaç edinen bu çalışmada, toplam 323 balık incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Tozanlı çayı ve kanalda yapılan avlanma sırasında deminant türün Chalcalbumus chalcoides olduğu tesbit edilmiş, bu türden başka kefal (Leuciscus sp.) Barbus sp. ve Cprinus carpio gibi türlerede rastlanılmıştır. Her iki habitatda yakalanan balıklarda pullardan yaş tayini yapılmış ve kanal'da 3 yaşından büyük bireylere rastlanılmamıştır. Bu durum kanalda yoğun bir avcılık yapıldığına işaret etmektedir. Tozanlı çayında ise 1 yaşlı balıklar aylanamamış, yakalanan balıkların yaşlarının 2-4 arasında değiştiği bulunmuştur. Çayda 1 yaşlı fertlern yakalanamamış olması, yavru balıkların ekolojik özellikler bakımından daha uygun olan kanallara geçmiş olabileceklerini düşündürmektedir. Her iki habitatdan yakalanan bireylerin büyük çoğunluğunu 3 + yaşlı balıklar oluşturmuştur. Bu sonuçtan, populasyandaki genç bireylerin ağdan kaçabildikleri, yaşlıların ise avcılık ve doğal ölümle azalmış olabilecekleri çıkarılabilir. Yaşlara göre değişmekle birlikte, kondüsyon faktörü Kanal için ortalama 1.215, Tozanlı çayı için ortalama 1.086 olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü bakımından, 2 + yaşlı balıklarda Kanal, 3 + yaşlı balıklarda ise Tozanlı çayı daha iyi değerlere sahip olmuştur. Habitatlar arasında kondüsyon değerlerinin farklanda istatistiM olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study was carried out to determine some biological properties of Chalcalburnus chalcoides fish lived in the different habitats, Tozank stream and Çevresu-Çalkara. The primer drainage Canal Tofal of 323 individuals was examined and the following results were obtained from this investigation. Various fish speciemens such as Leuciscus sp., Barbus sp., and Cyprinus carpio were caught from each habitats. But Chalcalburnus chalcoides fish are numerically predominant for two habitats. The age of fish was determined from scales. The older fish than three years old were not able to catch in the Çevresu-Çalkara primier drainage Canal. This situation appears that there is a overfishing Canal between 2 to 4 age. This results indicates that the Çevresu-Çalkara The primier drainage Canal is suitable habitat in respect to the ecological conditions for young fisher. It seems that three aged of fish are dominant in both habitats. According to these results the young fish were able to escape from the casting net and the older fish may be caught or died with the natural mortality. The mean values of the condition factor were calculated as 1.215 and 1.086 in Canal and ih the Stream Tozarih, respectively. The good condition factors were observed for two aged of fish from the primier drainage Canal, and for theree aged of fish from the stream Tozanli, respectively.