The effects of Türkiye's Free Trade Agreements on its external trade: A causal inference approach
Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarının (STA) dış ticaretine etkisi: Nedensel çıkarım yaklaşımı
  1. Tez No: 819471
  2. Yazar: MURAT SÖZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AKKOYUNLU WIGLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşmalarının (STA) ortalama dış ticaret üzerindeki etkisini Liu ve diğerleri. (2022) tarafından tanıtılan sabit etkiler karşı olgusal tahmin edici (Fect), etkileşimli sabit etkiler karşı olgusal (IFEct) tahmin edici ve matris tamamlama (MC) yöntemi olmak üzere üç yeni yaklaşımla tahmin etmektir. Sonuçlar, Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin STA imzaladığı ekonomilere yaptığı ihracatı olumlu yönde etkilerken, ortalama ithalatı üzerinde bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Çalışmanın bulguları, Türkiye'nin STA imzaladığı ülkelere ihracatını serbest ticaret anlaşmalarının yürürlüğe girdikten sonraki beş yıl içinde ortalama %54,7 artırdığını göstermektedir. Ayrıca plasebo test sonuçları, bu anlaşmaların Türkiye'nin ihracatı üzerindeki etkisinin anlaşmalar yürürlüğe girmeden önce gerçekleşmiş olabileceğine işaret etmektedir. STA'ların Türkiye'nin ihracatı üzerindeki pozitif etkisi tespit edildikten sonra STA sonrası geniş ve yoğun marjların ihracat artışındaki rolu analiz edilmiştir. Bulgularımız, STA'ların ihracatta ürün ve firma çeşitliliğini artırırken, yoğun marjlar üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir. Diğer taraftan, analizimizi ülke düzeyinde genişletmek için Türkiye-Fas ve Türkiye-Güney Kore STA'larının Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkileri Sentetik Kontrol Yöntemi (SCM) kullanılarak toplam ve endüstri düzeyinde incelenmiştir. Model sonuçları, Türkiye-Fas ve Türkiye-Güney Kore STA'larının Türkiye'den Fas ve Güney Kore'ye ihracatı sırasıyla %59,3 ve %78,6 artırdığını göstermektedir. Diğer taraftan bulgularımız, söz konusu STA'lar imzalanmamış olsaydı Türkiye'nin Fas ve Güney Kore'den ithalatının sırasıyla %18,8 ve %19,2 daha az olabileceğine işaret etmektedir. Son olarak bulgularımız, bazı sektörlerin söz konusu STA'lardan önemli kazanımlar elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to estimate the impact of Türkiye's Free Trade Agreements (FTAs) on its external trade using three novel approaches: Fixed Effect Counterfactual Estimator (FEct), Interactive Fixed Effect Counterfactual Estimator (IFEct), and Matrix Completion (MC) method introduced by Liu et al (2022). The results show that while Türkiye's FTAs have positive effects on its exports to its FTA partners, we do not find a statistically significant impact on its average imports. Our results demonstrate that Türkiye's FTAs have increased its exports to these economies by 54.7% on average over five years after the FTAs entered into force. Additionally, the placebo test results suggest that the effects of these agreements on Türkiye's export may happen before they are actually put into effect. After determining the positive effects of FTAs on exports, we examine how extensive and intensive margins have contributed to the country's increased exports to these countries. Our findings demonstrate that while FTAs cause to increase the product and firm diversity in Türkiye's exports to its FTA partners, we do not find any effects of FTAs on the product and firm-level intensive margins. We also use the Synthetic Control Method (SCM) to extend the scope of our analysis at the country and industry levels. This allows us to look at the effects of FTAs with two chosen countries (Morocco and South Korea) on Türkiye's foreign trade at overall and industry levels. According to the findings, Türkiye's exports to Morocco and South Korea rose by 59.3% and 78.6%, respectively, as a result of the FTAs between Türkiye and Morocco (South Korea). We further show that if Türkiye had not established these FTAs, its imports from South Korea and Morocco may have been 18.8% and 19.2% less, respectively. The model's findings also indicate that some industries have benefited significantly from FTAs.