Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde çalışan araştırma görevlisi hekimlerin kadına yönelik şiddete ilişkin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evalvation of attitudes and behaviors of assistant doctors, who work at Zonguldak Bülent Ecevit University about violence against women
  1. Tez No: 819501
  2. Yazar: HİLAL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ, UZMAN MUHAMMET ATAY ÖZTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hilal SARI, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Çalışan Araştırma Görevlisi Hekimlerin Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Tutum ve Davranışlarının Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2023 Amaç: Hekimler muayene ettikleri bireye yaklaşırken şiddete uğrayan kadını tanıma, kendini ifade etmesi için onu cesaretlendirme, güvenliğini ve mahremiyetini sağlama, ihtiyaç halinde diğer sağlık disiplinlerine yönlendirme gibi sorumlulukların bilincinde olmalıdır. Hekimlerin bu bilinç ve sorumlulukla hareket edebilmesi için kadına yönelik şiddet konusunda belli bir tutum geliştirmiş olması beklenir. Bu bağlamda bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde çalışan araştırma görevlisi hekimlerin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarını ve bu tutumlara etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma nicel ve kesitsel-tanımlayıcı bir araştırma olup Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde 01 Mayıs – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında görev yapmakta olan 271 araştırma görevlisi hekim katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan kadın katılımcıların erkeklere göre kadına yönelik şiddete daha olumsuz yaklaştığı, aynı şekilde bekar katılımcıların da evli katılımcılara oranla daha olumsuz yaklaştığı tespit edilmiştir. Dahili/cerrahi bölümler arasında böyle bir farka rastlanmamıştır. Aile içinde şiddete tanık olmuş katılımcılar tanık olmamışlara göre kadına şiddete daha olumlu yaklaşmaktadır. Aile içinde şiddete maruz kalanlarda da aynı şekilde maruz kalan katılımcıların kalmayanlara oranla kadına yönelik şiddete daha olumlu yaklaştığı tespit edilmiştir. Arkadaş çevresinde şiddete tanık olmak veya maruz kalmak kadına yönelik şiddete yaklaşımda bir fark yaratmamıştır. Erkek ve kadın katılımcılara bakıldığında ikisinde de arkadaş çevresinde şiddete tanık olmayanların ve maruz kalmayanların medeni duruma göre bekar olanlarının anlamlı olarak daha yüksek puanlar aldığı yani kadına yönelik şiddete evli olanlara göre daha olumsuz yaklaştığı görülmüştür. Katılımcıların şiddete maruz kalanlarının daha çok babaları tarafından şiddete uğradığı bulunmuştur. Katılımcılarımızın yaklaşık yarısı şiddete uğradığında ne gibi hakları olduğunu bildiğini söylerken, neredeyse tamamına yakını şiddet uygulayanlara verilen cezaları yetersiz bulduğunu söylemiştir. Sonuçlar: Kadın ve erkek katılımcılarımızın %95'i şiddete karşı olumsuz tutum sergilerken %5'i şiddete karşı olumlu tutum sahibiydi. Şiddete karşı olumlu tutum gösterenler çoğunlukla erkek, cerrahi bölümde görev yapan ve bekar katılımcılardı. Katılımcılarımızın arkadaş çevresinde şiddete tanık olmaları veya maruz kalmaları kadına yönelik şiddete yaklaşımda bir fark yaratmazken, aile içi şiddete tanık olanların ve maruz kalanların kadına yönelik şiddete daha olumlu yaklaşması bizi bireylerin doğdukları evde gördüğü veya maruz kaldığı şiddeti içselleştirip, normalleştirdiği sonucuna ulaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hilal SARI, Evalvation of Attitudes and Behaviors of assistant doctors, who work at Zonguldak Bülent Ecevit University about violence against women, Zonguldak Bülent Ecevit University, Medikal Faculty, Family Practise Dissartotion, Zonguldak, 2023. Objectives: Doctors should be aware of responsibilities such as knowing women who are exposed to violence, encouraging them to Express themselves, providing protection and privocy and if it is needed guiding these women other medical cares. İt is expected that doctors have common attitudes and behaviours to act with this awareness and responsibi lities. The aim of this study is to determine attitudes of assistant doctors who work at Zonguldak Bülent Ecevit University and the factors affecting violence against women. Materials and Methods: This study is quantative and ross-sectional descriptive. İt is applied to 271 asisstant doctors who work at Zonguldak Bülent Ecevit University between the dates 01.05.2022- 31.12.2022. Results: İt is confirmed that women participants have negative attitudes when compared to men. İn the same way, single participants have negative attitudes when compared to married participants. There is no differences between working internal and surgical department. When it is compared to people who aren't exposed to violence in family, those who are exposed to violence have possitive attitudes. To be exposed to violence or to wittness to violence in entourage makes no differences about attitudes. When it is compared to married participants, single participants have negative attitudes. İt is determined that participants are exposed to violence mostly by their fathers. Nearly half of the participants Express how they are exposed to violence and what kind of rights they have while most of the participants state that the punishments are insufficient. Conclusions: While %95 of participants have negative attitudes against violence %5 of participants have possitive attitudes. Those who have possitive attitudes are mostly men who work at surgical department and they are single. Exposing to violence in entourage or not makes no difference in attitudes against women but it is determined that people who are exposed too violence in family have possitive attitides. This knowledge shows us that people who are exposed to violence in family interiorize and normalize the violence.