Süt dişlerinde cam hibrit restoratif materyalin marjinal sızıntısının mikro-bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of marginal leakage of glass hybrid restorative material in primary teeth with micro-computed tomography
- Tez No: 819502
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, cam hibrit restoratif sistemlerden Equia Forte HT ile poliasit modifiye kompozit rezin grubundan Dyract-xp materyallerinin süt dişlerinde restoratif materyal olarak kullanımında, restorasyon-diş arayüzeyinde oluşan mikrosızıntının karşılaştırmalı olarak Mikro-BT ile hem üç boyutlu hem de boya penetrasyon yöntemleri ile kesitsel olarak değerlendirilmesidir. 24 adet çekilmiş alt süt ikinci molar dişin bukkal ve lingual yüzeylerine sınıf V kaviteler hazırlanmıştır. Kavitelerin bukkal yüzeylerine Equia Forte HT, lingual yüzeylerine ise Dyract-xp materyalleri uygulanmıştır. Ağız ortamının taklit edilmesi amacıyla, örnekler çiğneme simülatöründe (Esetron Chewing Simulator) 1 yıllık süreye denk gelecek şekilde yaşlandırılmış, yaşlandırma sonrası her bir örneğe iki tabaka tırnak cilası uygulanmıştır. Sonrasında örnekler mikrosızıntıyı değerlendirmek amacıyla %50'lik AgNO3 çözeltisinde bekletilmiştir. Örnekler Mikro-BT cihazında (Skyscan 1275, Bruker, Kontich, Belgium) tarandıktan sonra restorasyon-diş arayüzeyinde gelişen mikrosızıntının üç boyutlu hacimsel analizi gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte örneklerin her bir yüzeyinden alınan 3 adet kesitsel görüntü üzerinde, oklüzal ve gingival alanlardaki mikrosızıntı düzeyleri, boya penetrasyon yöntemi ile skorlanarak belirlenmiştir. Üç boyutlu değerlendirmede, restorasyon kenarlarından sızan AgNO3 hacminin total kavite hacmine oranı sayısal olarak belirlenmiş, istatistiksel değerlendirmede Fisher-exact testi kullanılmıştır. Boya penetrasyon yöntemi ile yapılan hesaplamada ise, örneklerden alınan kesitsel görüntülerdeki sızıntının değerlendirilmesinde ise Student-t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Üç boyutlu değerlendirmeye göre, Equia Forte HT grubunda sızıntı hacmi, Dyract-xp grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0.05). Bu çalışmadan yola çıkılarak Equia Forte HT materyali, süt dişi restoratif tedavilerinde rutinde kullanılan kompomerlere alternatif olarak kullanılabilir, bununla birlikte mikrosızıntıyı araştıran çalışmalarda geleneksel yöntemlerin yerine 3 boyutlu değerlendirmeler yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the microleakage at the restoration-tooth interface in the use of Equia Forte HT, one of the glass hybrid restorative systems, and Dyract-xp materials from the polyacid modified composite resin group as restorative materials in primary teeth, by using both three-dimensional and cross-sectional dye penetration methods with Micro-CT. Class V cavities were prepared on the buccal and lingual surfaces of 24 extracted lower primary second molars. Equia Forte HT materials were applied to the buccal surfaces of the cavities and Dyract-xp materials were applied to the lingual surfaces. In order to mimic the oral environment, the samples were aged for 1 year in the chewing simulator (Esetron Chewing Simulator), and two layers of nail polish were applied to each sample after aging. Afterwards, the samples were kept in 50% AgNO3 solution to evaluate the microleakage. After the samples were scanned in a Micro-CT device (Skyscan 1275, Bruker, Kontich, Belgium), a three-dimensional volumetric analysis of the microleakage developed at the restoration-tooth interface was performed. In addition, the microleakage levels in the occlusal and gingival areas on 3 cross-sectional images taken from each surface of the samples were determined by scoring with the dye penetration method. In the three-dimensional evaluation, the ratio of the AgNO3 volume leaking from the restoration edges to the total cavity volume was determined numerically, and the Fisher-exact test was used in the statistical evaluation. Student-t test and Mann-Whitney U test were used for the evaluation of leakage in the cross-sectional images taken from the samples. Statistical significance level was accepted as 0.05 in all tests. According to the three-dimensional evaluation, the leakage volume in the Equia Forte HT group was statistically significantly lower than the Dyract-xp group (p0.05). Based on this study, Equia Forte HT material can be used as an alternative to compomers routinely used in primary tooth restorative treatments and also 3D evaluations can be recommended instead of traditional methods in studies investigating microleakage.