Şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarının finansal performanslarına etkisi: BİST 50 şirketlerinde bir araştırma
The impact of companies' sustainability performance on their financial performance: A study on BIST 50 companies
  1. Tez No: 819500
  2. Yazar: RİZKİA AMANİA MANSYUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı sürdürülebilirliğin firma performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi BİST 50 endeksinde yer alan, finans kuruluşu niteliğinde olmayan ve ESG derecelendirmelerine erişilebilen otuz iki firmadan oluşmakta; araştırma periyodu ise 2018-2022 arası dönemi kapsamaktadır. Araştırmada sürdürülebilirlik performansı için S&P tarafından yayınlanan ESG derecelendirmelerini kullanılmış ve sürdürülebilirlik performansının finansal performansla ilişkisi panel regresyon analiziyle test edilmiştir. Araştırmada test edilen regresyon modelinde firmaların finansal performansları aktif kârlılık oranı (ROA) ile ölçülmüş, firma büyüklüğü, satışlardaki büyüme, araştırma geliştirme harcamaları ve finansal kaldıraç değişkenleri ise kontrol değişkenleri olarak modele dahil edilmiştir. Panel regresyon analizlerinde yatay kesit bağımlılığı, otokorelasyon ve değişen varyans sorunlarına karşı dirençli bir yöntem olan Driscoll-Kraay standart hataları kullanılmış ve hem sabit etkiler tahmincisi hem de rassal etkiler tahmincisine ait sonuçlara yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ESG ve ROA arasındaki ilişki her iki tahminciye göre de pozitif ve istatistiki olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the impact of sustainability on firm performance. The research sample consists of thirty-two companies listed in the BIST 50 index, which are non-financial institutions and have access to ESG ratings. The research period covers the years 2018-2022. The research utilizes ESG ratings published by S&P as a measure of sustainability performance and tests the relationship between sustainability performance and financial performance using panel regression analysis. In the tested regression model, the financial performance of the firms is measured by the return on assets (ROA) ratio. Control variables such as firm size, sales growth, research and development expenses, and financial leverage are included in the model. The panel regression analysis employs Driscoll-Kraay standard errors, which are robust to cross-sectional dependence, autocorrelation, and heteroscedasticity issues. Both the fixed effects estimator and the random effects estimator are presented in the results. The findings indicate that the relationship between ESG and ROA is positive and statistically significant according to both estimators.