Molla Said Arnâsi'nin hayatı ve fıkıhçılığı
The life and jurisprudence of Molla Said Arnasi
  1. Tez No: 819511
  2. Yazar: MEHMET MIHDİ ACAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Molla Said Arnasî (ö. 2008) yaşadığı dönemde halkın adeta fetva merciî olmuş, fahri olarak görev yaptığı yerlerde bulunan medreselerde çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. Sarf, nahiv, fıkıh ve hadis ilimlerinde eserler yazmış, kendisine tevcih edilen soruları ve bu sorulara verdiği cevapları not ederek bize çok değerli bir miras bırakmıştır. Bölgemizin değerli âlimlerinden olan Molla Said Arnasî'nin değerli mirasına sahip çıkmak amacıyla bize ve gelecek nesle örneklik teşkil edeceğine inandığımız fıkhi çalışmalarını incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada Molla Said Arnasî'nin hayatı ve fıkhi kişiliği ele alınmaktadır. Arnasî'nin hayatı, ilim yolunda yaşadığı zorluklar ve elde ettiği bilgi ve birikimin yanı sıra, özellikle fıkıh alanındaki mesaisi ve bu alanda ortaya koyduğu çalışmalar araştırılmaktadır. Özellikle kendisine tevcih edilen fıkhi sorulara verdiği fetvaları kaleme almış olması onun fıkhi bilgisi ve ilmi kişiliği konusunda bize önemli ipuçları vermektedir. Ayrıca fıkhın önemli konularından olan miras hukuku ile ilgili risale üzerine yazdığı haşiye değerli bir çalışma olarak dikkat çekmektedir. Çalışmanın Arnasî'nin tanınmasına, ilmi çalışmalarının incelenip değerlendirilmesine ve fıkhi kişiliğinin ortaya çıkmasına katkı sunacağı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Molla Said Arnasi (d. 2008) became a fatwa authority for the people during his lifetime and trained many students in the madrasahs where he served as an honorary officer. He wrote works in the sciences of morfology, syntax, fiqh and hadith, and he left us a very valuable legacy by noting the questions asked to him and the answers he gave to these questions. In order to protect the valuable heritage of Molla Said Arnasi, one of the valuable scholars of our region, it is important to examine the fiqh studies that we believe will set an example for us and the next generation. In this study, the life and jurisprudence of Molla Said Arnasi are discussed. In addition to Arnasî's life, the difficulties he experienced in the path of science and the knowledge and experience he gained, especially his work in the field of fiqh and the studies he put forward in this field are investigated. Especially the fact that he wrote the fatwas he gave to the fiqh questions that were given to him gives us important clues about his fiqh knowledge and scientific personality. In addition, his work on the law of inheritance, which is one of the important subjects of fiqh, draws attention as a valuable work. It is aimed that the study will contribute to the recognition of Arnasi, the examination and evaluation of his scientific studies and the emergence of his legal personality.